Andres Tennus

Margus Lember: Tartu Ülikool on nurgakivi ja toetussammas Eesti ühiskonnale

Margus Lember

Avaldame täismahus meditsiiniteaduste valdkonna dekaani Margus Lemberi peetud kõne 2022. aasta meditsiiniteaduste valdkonna lõpuaktusel.

Austatud rektor, kallid lõpetajad, õppejõud, külalised!

Tänasel aktusel saavad ülikoolidiplomi 238 lõpetajat: neist 164 arstiteaduse, 25 hambaarstiteaduse ja 27 proviisori integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppekava tudengit. Samuti lõpetab 10 rahvatervishoiu ja 12 õenduse magistriõppekava üliõpilast.

Äsja toimunud sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi aktusel sai lõputunnistuse 107 lõpetajat: kehalise kasvatuse ja spordi erialal 35 bakalaureuse- ja 20 magistritudengit. Füsioteraapia erialal on 37 bakalaureuse- ja 15 magistriõppe lõpetajat.

Seega on lõpetajate koguarv tänavu 345.

Kallid lõpetajad, õnnitlen teid tänase saavutuse eest- olete jõudnud Tartu Ülikooli diplomini! Olete teinud tublit tööd. Olete olnud pühendunud.

Teie ülikooliõpingute aeg on olnud eriline, sest elu maailmas on olnud eriline. Aga erilisus paistab ainult ühe inimpõlve vaates. Sada aastat tagasi tabas maailma gripipandeemia, aeg-ajalt hiljemgi on esinenud suuremaid haiguspuhanguid. Praegusel inimpõlvel puudub sellest isiklik kogemus, sestap kogeme covid-19 pandeemiat erilisena. Tänane Euroopa on valdavalt harjunud mõttega, et teise maailmasõjaga on suurte jõhkrate sõdade aeg läbi, vähemasti arenenud maailmas. Ka selles me eksisime, ajaloos peab alati vaatama pikemat ajavälpa, mis aitab maailma paremini mõista. Uutes oludes tuleb kohaneda ning vääramatult ja otsusekindlalt seista oma väärtuste, perekonna ja riigi vabaduse eest. Naabrist parem valmisolek mistahes olukordade lahendamiseks annab kindluse. Ei mugav naiivsus ega ülemäärane ärevus pole kumbki head nõuandjad.

Kallid lõpetajad, teie kui haritlaste kanda on järjepidevus oma rahva ja kultuuri hoidmisel- see ei ole pelgalt suusoojaks öeldu, vaid omab sügavat sisu. Tartu Ülikool on nurgakivi ja toetussammas Eesti ühiskonnale laiemalt. Olge uhke oma ülikoolile, kandke vastutust ning andke kõik positiivne edasi oma lastele ja tulevastele õpilastele!

Head lõpetajad, lisaks planeeritud õppetööle, saavutamist vajanud õpiväljunditele ning omandatud ülekantavatele oskustele saite te täiendava erialalise kogemuse eluülikoolist. Tänan kõiki üliõpilasi, kes vastasid positiivselt üleskutsele tulla tervishoiusüsteemile appi sel hetkel, kui seda abi vajati. Paljud teist panustasid paralleelselt õppimisega ka haiglates töötamisse. Üheskoos tudengiliidritega õnnestus meil korraldada tegevused nii, et õppetöö sai õigeks ajaks tehtud ning ka praktiline abi tervishoiule olukorrale vastavalt pakutud.

Täna, kallid lõpetajad, on teie suurpäev. Hetke pärast saate diplomi, seejärel õnnitlevad teid lähedased, seekord jälle ülikooli peahoones ja selle ees- nii nagu tavaliselt, ent erinevalt kahest viimasest aastast. Tänan siinkohal kõigi lõpetajate vanemaid, perekondi, selle toetuse eest, mida olete üles näidanud. Ilma selleta ei oleks meil tänaseid lõpetajaid siin aktusel. Tänan ka kõiki õppejõude, kes on teid läbi õpinguaastate õpetanud ja juhendanud. Et oleme ehk liiga palju suhelnud vaid arvuti vahendusel, siis püüdkem kõik taastada ka enam füüsilisi kontakte – see võib esmalt jälle keerukas olla, aga kohtugem esmalt vaid ühe inimesega, nädala pärast juba kahega jne- uskuge, me kõik jõuame varem või hiljem juba suurematesse seltskondadesse, kus korraga näiteks viis või kuus inimest. Väärtustage sõprust, hoidke ülikooliaastate sõprussuhteid, see on sotsiaalne kapital teie tulevaseks eluks.

Kuigi ülikooli astudes kinnitati teile, et just nüüd seisavad ees parimad aastad teie elus, siis lõpetamise hetkel ärge heitke meelt: suur hulk tõeliselt häid aastaid on veel ees! Ja nendeks aastateks saate hakata valmistuma juba homme, näiteks residentuurieksamiteks õppides. Ootame teid kõiki taas ülikooli, et jätkata õpinguid. Need, kel oli plaanis osta Tallinki pilet- ostke ikka edasi-tagasi pilet!

Soovin veelkord kõigile palju õnne!

Doktoriõppe vabad kohad

Kuulutame välja vaba doktoriõppekoha doktoriõppe kolmandal aastal (vana õppekava).
mees loeb dokumenti

Uuest õppeaastast muutuvad tasuta õppimise tingimused

Tartu Ülikooli üliõpilased Polina Tipakova ja Kirill Nitsenko.

Narvast Tartusse ülikooli – põnev ja üllatusterohke seiklus