Uus tehnika tagab kvaliteetsema heli- ja videopildi

Biomeedikumi auditooriumisse 1006 on paigaldatud uued videokaamerad ja audiosisend, mis muudavad kaitsmiste, loengute, seminaride ja hübriidkoosolekute veebiülekanded ja salvestused kvaliteetsemaks nii helis kui ka pildis. Schmidti keskuses on auditooriumites lisatud veebikaamerad ning parema helikvaliteedi tagamiseks soovitatakse kasutada kraemikrofoni, mida saab laenata infosekretäri juurest.

COVID-19 tingimustes on vajadus kvaliteetsete veebiülekannete ja -salvestuste järele hüppeliselt tõusnud. Kuna heli ja video kvaliteet sõltub tehnikast, on kaasprofessor Aavo Langi eestvedamisel koostöös infotehnoloogia osakonnaga põhjalikult mõeldud läbi seadmete vajadus Biomeedikumi suuremates auditooriumides.

Auditooriumi 1006 suurem uuendamine toimus 2015. aastal, mil sinna sai kaks projektorit, uued ekraanid, kaks arvutit, uued mikrofonid ja kõige selle juhtimiseks Extroni süsteem. Möödunud aasta oktoobris sai korda helindus, mis võimaldab olemasolevaid mikrofone ja kõlareid ka Teamsi, Panopto, Zoomi jt lahenduste korral kasutada. Puudu jäi vaid kvaliteetsetest kaameratest, mis selle projektiga lahenduse leidis. Nii ei pea koosoleku pidaja sinna üles panema Logitechi konverentsiseadet ega nn öökulli.

Auditooriumisse 1006 on nüüd paigaldatud kaks kaamerat. Üks on püsivalt paigaldatud suunaga lektori puldile ning see lülitub automaatselt sisse näiteks Panopto ülekanneteks/salvestusteks. Teine kaamera on pöördkaamera, mida saab kasutada ürituste raames, mis on suunatud majast välja, ning kus peab olema tagatud kvaliteetne veebiülekanne. Seda näiteks kaitsmistel, avalikel seminaridel või teaduskonverentsidel, kus võib küsimusi tekkida ka auditooriumist. Pöördkaamera assisteerimiseks soovitatakse kasutada eraldi inimest, mitte teha seda lektoripuldist. Nii on tagatud sündmuse ladus kulg.

Panoptot või muid veebikonverentsi/-salvestuse lahendusi kasutades on tähtis, et eraldi lülitatakse sisse lektoripuldil olev audio nupp. Ilma selleta heli edastamist ei toimu. Süsteem kasutab lektori puldi küljes olevaid ruumimikrofone, samuti ka raadioühendusega kraemikrofone, mida saab infosekretäri lauast laenutada.

Schmidti keskus

Schmidti keskusesse pandi möödunud aasta suvel laudadele juhtpaneelid, mis tegid projektorite ja heli juhtimise lektori jaoks intuitiivsemaks. Pärast seda on praktiliselt kadunud iganädalased tehnilist laadi probleemid õppetöö läbiviimisel. Nüüd on seal ka kolmjalg-hübriidkaamerad, mis tagavad loengute lindistamise või veebiülekande parema visuaalse kvaliteedi. Soovitatav on keskuses kasutada ka kraele kinnitatavaid raadiomikrofone, millega tagatakse, et lektor oleks veebiauditooriumile hästi kuuldav. Veebikaamera seda helikvaliteeti ei taga.

Raadiomikrofonide laenutamiseks pöörduge Biomeedikumi infosekretäri juurde. Neid saab kasutada igas ruumis, kus on arvuti.

Lisateave:
Aavo Lang
arstiteaduse doktoriõppe programmijuht, inimese füsioloogia kaasprofessor
737 4333
aavo.lang@ut.ee

Kalle Kiiranen
infotehnoloogia peaspetsialist
515 2733
kalle.kiiranen@ut.ee