Valdkonnast
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond tagab nii Eestis kui ka mujal maailmas kõrgelt tunnustatud hariduse, mis avab maailma võimalused ja tööturu uksed. Tartu Üikooli vilistlased moodustavad 99% Eesti arstkonnast, tervishoiutöötajatest, hambaarstidest ja proviisoritest ning enamuse hinnatud liikumis- ja sporditeadlastest, füsioterapeutidest ja sporditreeneritest.
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond on eesti arstide ja meditsiiniteadlaste kasvulava juba alma mater’i asutamisest alates, aastast 1632. Paljude maailmas oluliste avastuste ja kliiniliste erialade algus on tihedalt seotud just Tartu Ülikooliga.
Embrüoloogia areng, maailma esimese farmakoloogialabori avamine, kaasaegne verehüübimisteooria ning steriilsete kummikinnaste ja operatsiooniriistade kasutuselevõtt on kõik alguse saanud Tartust.
Meditsiiniteaduste valdkonnas töötab kokku 620 inimest, kellest
- 280 tegeleb õppetöö läbiviimisega, sh 49 professorit;
- 140 on teadustöötajad ning
- 200 mitteakadeemilised töötajad.
Valdkonnas õpib 2000 üliõpilast (sh 150 rahvusvahelist üliõpilast)
- 250 bakalaureuseastme üliõpilast
- 1300 integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilast
- 200 magistranti
- 230 doktoranti
- 620 arst-residenti
Praegu toimub meditsiiniteaduste valdkonnas õpe kuues instituudis, mis on omavahel läbi õppetegevuse ning teaduskoostöö väga tihedalt seotud:
- bio- ja siirdemeditsiini instituudis;
- peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudis;
- farmaatsia instituudis;
- kliinilise meditsiini instituudis;
- hambaarstiteaduse instituudis;
- sporditeaduste ja füsioteraapia instituudis;
Õppehooned
Meditsiiniteaduste valdkonna tudengite õppetöö toimub reeglina Maarjamõisa meditsiinilinnakus, kuhu kus asuvad nii
- Biomeedikum,
- Tartu Ülikooli Kliinikum (pildil),
- Maarjamõisa perearstikeskus,
- farmaatsia instituut,
- tehnoloogiainstituut,
- Chemicum ja
- siirdemeditsiinikeskus.
Hambaarstiteaduse insituudi õppeklassid asuvad kesklinnas, stomatoloogia kliinikuga ühes hoones Raekoja platsis.
Sporditeaduste ja füsioteraapia instituut vastavatud hoonesse Tartu Ülikooli akadeemilise spordiklubi kõrval. Seal on üliõpilaste käsutuses moodsad akadeemilise spordiklubi spordisaalid ja kergejõustikuhall ning Baltimaades ainulaadne kliimalabor, kus uuritakse inimorganismi vastupidavust ja kohanemist erinevates kliimatingimustes (nt kõrbekuumuses). Instituudi juures tegutseb ka liikumislabor, kus tegeletakse elanikkonna, sh kooliõpilaste liikumisaktiivsuse ja selle parendamise võimaluste väljatöötamisega.
Arstiteadus
Arstiteaduse üliõpilaste kolmanda kuni viienda kursuse kliiniline õpe toimub Eesti ainsas ülikoolihaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis, kus õppe- ja teadustöö on tihedalt seotud kõrgetasemelise ravitegevusega. Kuuendal kursusel tuleb arstiüliõpilastel läbida kliiniline praktika, mille kestel viibib tulevane arst terve aasta väljaõppel erinevates Eesti tervishoiuasutustes. Seega ei tähenda õppimine meditsiiniteaduste valdkonnas ainult Tartut.
Tartu Ülikooli koostöölepped Tartu Ülikooli Kliinikumi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla ja Tallinna Lastehaiglaga tagavad üliõpilastele võimalikult laialdased praktika-, ravi- ja teadustöö võimalused.
Üliõpilaste ja arst-residentide kasutada on ka uus simulatsioonikeskus, kus tulevased arstid saavad senisest paremad võimalused kliiniliste ja praktiliste oskuste omandamiseks. Manipuleeritavate mannekeenide kõrval saab keskuses kasutada ka Baltimaade ainsat endoskoopilise kirurgia simulaatorit, mis on mõeldud kirurgiliste operatsioonide harjutamiseks. Simulatsioonikeskuse viies õpperuumis saavad arstiteaduse õppekava üliõpilased turvalises keskkonnas harjutada praktilist tegevust ja omandada vajalikud oskused, enne kui alustavad iseseisvat kliinilist tegevust ja asuvad ravima päris haigeid.
Hambaarstiteadus

Tartu Ülikool on ainus hambaarsti integreeritud õpet andev kõrgkool Eestis. Hambaarstiteaduse eriala eesmärk on anda hambaarsti tööks vajalikud teoreetilised teadmised ja praktilised oskused. Hambaarstiteadus ei ole ainult ühe hamba parandamine, ravida peab oskama patsienti tervikuna. Eriala jaguneb neljaks suuremaks valdkonnaks:
- hambaravi;
- kirurgia;
- proteesimine;
- hambahaiguste ennetus, lastestomatoloogia, ortodontia.
Pärast põhiõpet suundutakse reeglina residentuuri. See on arsti- või hambaarstiõppele järgnev praktiline ja teoreetiline koolitus ühel arsti või hambaarsti erialal. Residentuuri käigus saab resident teadmised ja oskused, et töötada iseseisvalt eriarstina.
Sporditeadused ja füsioteraapia

Sporditeaduste ja füsioteraapia instituut on aastatega kujunenud oluliseks liikumis- ja sporditeaduste keskuseks nii Eestis kui ka Euroopas. Siinne õppe- ja teadustegevus on väga erisuunaline, ulatudes spordipsühholoogia peensustest lihaskontraktsiooni molekulaarsete mehhanismide käsitlemiseni.
Õppetöös on olulisel kohal nii teoreetilised baasteadmised kui ka erinevate praktiliste kogemuste saamine. Instituudis õpetatavad füsioteraapia ning liikumisnõustaja õppesuunad annavad üliõpilastele laiapõhjalised ja mitmekülgsed teadmised inimese organismi ehitusest ja talitlusest ning liigutustegevuse ja kehalise aktiivsusega kohanemise seaduspärasustest.
Farmaatsia
Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi proviisoriõppe õppekava keskendub küll ravimpreparaatidele, kuid on meditsiinipõhine. Meditsiinialastel õppeainetel, alates anatoomiast ja lõpetades geneetikaga, on siin suhteliselt suur osakaal. Õpe kestab viis aastat, lõpetanu haridustase vastab magistritasemele. Lisaks kõrgharidusdiplomile saab lõpetaja ka kutse, mis võimaldab asuda erialasele tööle.
Õppe- ja teadusegevus toimub Maarjamõisa meditsiinilinnakus väga heal tasemel õppe- ja laboriruumides.
Lisaks diplomieelsele õppele on Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas väga kõrgel tasemel doktoriõpe. Igal aastal kaitseb filosoofiadoktori kraadi ligi 20 doktoranti.
Peremeditsiin ja rahvatervishoid
Peremeditsiini ja rahvatervise instituudist kasvavad välja Eesti perearstid.
Instituudi teadustegevuses analüüsitakse Eesti rahvastiku terviseseisundit ning selle mõjutegureid; hinnatakse võimalikke meetmeid rahvastiku tervise parandamiseks ning nende meetmete sotsiaal-majanduslikke resultaate, kasutades selleks nii klassikalisi kui ka innovatiivseid meetodeid. Instituudi teadlased on aktiivsed ühiskonnas kaasarääkijad nii peremeditsiini kui ka rahvatervise seisukohalt.
Insituudis saab õppida ainsana Eestis õendusteaduse ja rahvatervishoiu magistriõppekavadel.
Aktiivsed üliõpilased
Õppetöö kõrval panustavad meie tudengid aktiivselt ühiskonnaelu edendamisse ja tervislike eluviiside propageerimisse. Tegutsevad
Paljude üliõpilaste seas on populaarne läbida osa õppetööst või kliinilisest praktikast vahetusüliõpilasena välismaal mõnes meie partnerülikoolis. Rahvusvahelise keskkonna Tartus loovad ingliskeelsel arstiõppekaval õppijad.
Tunnustatud õppejõud ja tasemel teadustegeuv
Tartu ülikooli arstiteadlased on maailmas oma valdkonna tunnustatud tipud – tänu neile kuulub Tartu Ülikool kliinilises meditsiinis ning molekulaarbioloogias ja geneetikas 1% maailma mõjukaimate teadusasutuste hulka.
Meie uurimisgrupid tegelevad närvi- ja vaimuhaiguste, südamehaiguste, vähkkasvajate ning erinevate nakkushaiguste uurimisega, aga ka paljude muude põnevate valdkondadega. Erilist tähelepanu pööratakse siirdemeditsiini uuringutele, millega tegelevad teadusgrupid on koondunud siirdemeditsiini tippkeskusesse. Kliinilisi teadusuuringuid aitab koordineerida kliinilise meditsiini instituudi kliiniliste uuringute keskus.