Piiriülene digiretsept parandab ravimite kättesaadavust

proviisor
Autor:
JP Hion

Eesti ja Soome teadlaste läbiviidud uuring näitas, et mõlema riigi apteekrid peavad piiriülese digiretsepti suurimaks eeliseks ravimite paremat kättesaadavust välismaal viibides. Sellegipoolest on ravimiohutuse tagamiseks vaja paremaid nõustamistööriistu.

Tartu Ülikooli, Eesti Ravimiameti ja Ida-Soome Ülikooli läbiviidud uuringu eesmärk oli hinnata piiriülese digiretsepti kasulikkust ja võimalikke kitsaskohti, tuginedes apteegitöötajate kogemustele kahes riigis. 2021. aasta kevadel viidi läbi veebiküsitlus, mis saadeti 664 jaeapteegile Eestis ja Soomes. Uuringusse kaasati apteegid, mis olid 2020. aastal väljastanud vähemalt ühe piiriülese digiretsepti. Kokku vastas küsitlusele 238 proviisorit või farmatseuti. Vastamismäär oli Soomes 61,5% ja Eestis 38,5%.

Uuringu ühe läbiviija, Tartu Ülikooli sotsiaalfarmaatsia kaasprofessor Daisy Volmeri sõnul näitasid tulemused, et enamik proviisoreid ja farmatseute ei ole kogenud raskusi patsiendi tuvastamisel piiriülese digiretsepti alusel ravimite väljastamisel. Peaaegu kõik vastanutest pidasid süsteemi isikuandmete kaitse osas turvaliseks. „Kõige sagedamini toodi probleemina välja apteegitarkvara jäikust piiriüleste digiretseptide väljastamisel. Teisena mainiti erinevusi retseptide välja kirjutamise põhimõtetes ja ravimite kättesaadavuses riigiti,“ lausus Volmer.

Mõlema riigi apteekrid tõid esile raskusi patsientide nõustamisel, eelkõige keelebarjääri tõttu. „Nõustamist raskendab ka see, et ravimi täpsed annustamisjuhised on retsepti väljastanud riigi keeles. Lisaks tõid vastajad esile probleeme ravimite koostoimete jälgimisel, kuna piiriülese digiretsepti korral puudub apteekril ligipääs patsiendi täielikule ravimite ajaloole,“ sõnas Volmer.

Volmer lisas, et keeleprobleemide lahendamine ja ravimite koostoimete jälgimise tööriistade arendamine on olulised sammud ravimiohutuse ja piiriülese digiretsepti sujuva kasutuselevõtu tagamiseks kogu Euroopas.

Euroopa piiriülene digiretsept käivitati esmakordselt 2019. aastal Eesti ja Soome vahel ning seda rakendatakse järk-järgult ka teistes Euroopa riikides. Eesti apteekides saab osta ravimeid digiretsepti alusel, mis on väljastatud Soomes, Lätis, Leedus, Portugalis, Horvaatias, Poolas, Tšehhis ja Hispaanias. Eestlased saavad piiriülese e-retsepti alusel osta ravimeid kõigist Soome, Läti, Leedu, Horvaatia ning Kreeka apteekidest ning valitud apteekidest Portugalis, Poolas, Tšehhis ja Hispaanias.

Ravimi ostmiseks tuleb apteeki minna isiklikult ja esitada fotoga isikut tõendav dokument, näiteks pass või ID-kaart. Piiriülese digiretsepti alusel ei saa osta narkootilisi ega psühhotroopseid ravimeid, anaboolseid steroide, müügiloata ravimeid, ekstemporaalseid ravimeid ega meditsiiniseadmeid.

Artikkel „Prescribing beyond borders: Navigating challenges and opportunities in cross-border ePrescriptions for enhanced medication access and safety” avaldati ajakirjas Research in Social and Administrative Pharmacy. Uuringu viisid läbi Reelika Jõgi, Johanna Timonen, Leena Saastamoinen, Ott Laius ja Daisy Volmer.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!