Seminaril arutleti, kuidas tehisintellekt saab toetada tervishoiutöötajate igapäevatööd ja parandada patsientide ravi

Seminaril arutleti, kuidas tehisintellekt saab toetada tervishoiutöötajate igapäevatööd. Fotol Neeme Ilves.
Autor:
Erakogu

Kolmapäeval, 9. aprillil toimus Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna ja arvutiteaduste instituudi korraldatud seminar „Tehisintellekti võimalused meditsiinis“, kus räägiti lähemalt tehisaru rakendamisest tervishoiusüsteemis.

Seminaril jagasid akadeemilise, kliinilise ja erasektori eksperdid oma kogemusi tehisintellekti ja telemeditsiini rakendamisest ning tulevikuvõimalustest terviseuuringutes ja kliinilises praktikas, näiteks pahaloomuliste kasvajate diagnoosimisel ja krooniliste haigustega patsientide jälgimisel. Samuti käsitleti terviseandmete teisese analüüsi võimalusi ja lisandväärtust meditsiini argipäevas.

Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna teadusprodekaan Maris Laan ütles, et suur kuulajaskond ja rohked küsimused ettekandjatele peegeldasid teema olulisust. „Seminarijärgsel ümarlaual oli tunda sünergiat ja leiti mitmeid ühiseid huvipunkte. Sügissemestril on arvutiteaduste instituudi tudengid bakalaureuse- ja magistritööde teemade otsingul, see on hea võimalus pakkuda välja uurimisteemasid, mis lähtuvad meditsiini ja terviseteaduste praktilistest vajadustest. Meditsiiniteaduste valdkonna ja arvutiteaduste instituudi teadlaste vahelised ühisseminarid võiksid muutuda traditsiooniks.”

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kliinilise meditsiini instituudi juhataja professor Pille Taba ütles, et koos arvutiteaduste instituudiga viiakse läbi Eesti Teadusagentuuri rahastatud projekti „Neurodegeneratiivsete haiguste varajane diagnoosimine kunstnina abil“. Ta lisas, et radioloogide ja arvutiteaduste instituudi teadlaste koostöös on loodud ettevõte Better Medicine, mis pakub tehisintellekti kasutamist kasvajate piltdiagnostikas nii Eestis kui välismaal.

Tartu Ülikooli Kliinikumi teadus- ja arendustegevuse juht professor Joel Starkopf ütles, et näeb suurt potentsiaali tehisarul põhinevate lahenduste kasutamiseks nii õppe-, teadus- kui ka ravitöös. „Perspektiivikad koostöövõimalused arvutiteaduste instituudi teadlastega on näiteks terviseandmete teiseses kasutamises, digipatoloogias ja –radioloogias ning tehisintellektipõhiste lahenduste väljatöötamisel tööprotsesside tõhustamiseks, näiteks personali juhtimisel, patsiendi liikumisel, ravijärjekordade korraldusel ja ruumikasutuse planeerimisel,” selgitas Starkopf. Ta lisas, et arvutiteaduste instituudi esindaja tutvustab koostöövõimalusi Tartu Ülikooli Kliinikumi juhtidele mai lõpus toimuval infopäeval.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!