Aasta naine professor Irja Lutsar julgustab naisi rohkem ühiskondlikel teemadel sõna võtma

Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor, COVID-19 tõrje teadusnõukoja juht Irja Lutsar valiti Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni poolt aasta naiseks 2020. Lutsar julgustab naisi olema avatud ja riske võtma, mitte endas liialt kahtlema ega mõtlema, kas ühe või teise asjaga saab hakkama.

Lutsar tunnistas, et see tiitel oli tema jaoks väga ootamatu. Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioonile antud intervjuus ütles professor, et see aasta on tema jaoks pöörane olnud. Lutsar on tänavu ajakirjanikele andnud pea 300 intervjuud koroonat puudutavatel teemadel. Ja kui enne kevadist koroonakriisi ei tundnud teda ükski minister ega tema neidki, siis tänaseks teab vist iga inimene Eestimaal, kes on Irja Lutsar.

Lutsari sõnul seisneb koroonaviirusega toime tulemise võti balansi hoidmises. „Ühelt poolt, et meditsiinisüsteem vastu peaks. Et suremus oleks nii väike kui võimalik. Teiselt poolt, et me oma riigi ettevõtlust täiesti ära ei tapaks,” ütles ta. Samas rõhutas, et on väga oluline, et inimesi taas kodudesse kinni ei pandaks, nii, et meil igasugused positiivsed emotsioonid ära kaovad. Eesti on Lutsari sõnul selle balansi hoidmisega päris ilusti hakkama saanud.

Lutsari sõnum ühiskonnale on „teaduspõhisuse pooldamine”, mida ta ise selgitas nii: „Ma ei ole koduste võtete vastu, kui need enesetunnet parandavad, aga kui me tegeleme tõsiste terviseprobleemidega, siis ei saa ilma ravimiteta.”

Tänavune aasta naine julgustab naisi rohkem ühiskondlikel teemadel sõna võtma. Küsimusele, kuidas ta jaksab lisaks igapäevasele teadustööle ka järjepidevalt avalikkusele selgitusi jagada, mõõnas Lutsar, et tema selja taga on väga palju inimesi, kes teda toetavad ja temasse usuvad.

Lutsar tunnistas ka ERR-ile, et tänavune aasta on olnud väga raske. „Naiste pragmaatilisust ja selget mõistust on võib-olla ühiskonnas praegu rohkem vaja kui kunagi varem. Naine on ellujääja tüüp. Naised ei tegutse emotsiooni ajel, vaid pigem vaatavad, mis on ja mis ei ole jätkusuutlik, ja aitavad seal, kus on abi kõige rohkem vaja, mitte tingimata mõeldes, mis kõige rohkem kasu toob,“ ütles professor.

Ta peab üheks oma südameasjaks ka noorte innustamist. „Selleks, et naisena läbi lüüa, ei pea millestki loobuma,“ vihjas ta, et karjäär ja kodune elu täiustavad tänapäeval teineteist ning kutsus üles selles ka meeste panust hindama.

Aasta naise tiitliga tunnustatakse Eesti kodanikku, ühiskonnaelu aktiivset mõjutajat ja oma ametis pädevat naist äris, teaduses, kultuuris või mõnel muul elualal. Tiitlisaaja valimisel peetakse oluliseks, et ta on viimase aasta jooksul paistnud silma oma töö ja/või ühiskondliku tegevusega või muude eriliste saavutustega ja on Eesti naistele eeskujuks.