Eestis paranes imikute kaasasündinud ainevahetushaiguste diagnoosimine

Tartu Ülikoolis arendati välja Eesti jaoks sobivaim uus diagnoosimeetod, mis aitab avastada kaasasündinud ainevahetushaigusi varem ja tõhusamalt, kui see seni võimalik on olnud. Samuti võimaldab uus meetod avastada vastsündinutel ühe sõeluuringuga rohkem haigusi.

Vastsündinute kaasasündinud ainevahetushaiguste sõeluuringud olid Eestis ajale jalgu jäänud ja 20 aastat kestnud süsteem vajas uuendamist.

Enamikus Lääne-Euroopa riikides ja Ameerika Ühendriikides kasutatakse juba ammu meetodit, mis lubab ühe uuringuga tuvastada peaaegu 30 ainevahetushaigust. Samal ajal kasutas Eesti siiani sellist meetodit, millega oli võimalik korraga tuvastada vaid üht haigust; kahe haiguse diagnoosimiseks oli vaja rakendada juba kaht meetodit.

Olukorra lahendas Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudis doktoritöö kaitsnud Karit Reinson, kes töötas välja ning rakendas Eesti jaoks sobivaima vastsündinute laiendatud sõeluuringu meetodi. Selle ühe analüüsitsükliga on võimalik tuvastada 19 kaasasündinud ainevahetushaigust.

Loe täpsemalt ERR Novaatorist.