Inauguratsiooniloeng rakkudevahelise suhtluse uuest ajastust

Teisipäeval, 4. detsembril kell 16.15 peab ülikooli aulas ametisse astumise loengu TÜ kliinilise genoomika ja personaalmeditsiini professor Alireza Fazeli. Juttu tuleb rakkudevahelisest suhtlusest, mille mõistmine võib aidata diagnoosida viljatusprobleeme ja panna piiri vähkkasvajale.

Oma ingliskeelses loengus „Esimene keel, mida oskasin: rakkudevahelise suhtluse uus ajastu“ arutleb Alireza Fazeli tõendite üle, mis kinnitavad ühe ainulaadse keele olemasolu. „Me arvame, et meie esimene keel on emakeel, kuid tõenäoliselt eksime. Ammu enne seda, kui oskasime suhelda sõnadega, kasutasime oma emaga suhtlemiseks üht teist, ainulaadset keelt, tänu millele võtsid emad meid vastu, kaitsesid ja toitsid juba enne, kui siia ilma sündisime.“

Professor Fazeli analüüsib, millised võiksid olla rakkudevahelise keele struktuur ja komponendid, ning küsib, kuidas võiks selle keele mõistmine meid aidata viljatusprobleemide diagnoosimisel või takistada vähkkasvaja rakkudel kehas ringi liikuda.

Alireza Fazeli töötab TÜ bio- ja siirdemeditsiini instituudi patofüsioloogia osakonnas ja juhib programmist „Horisont 2020“ rahastatavat siirdegenoomika ja personaalmeditsiini projekti. Tema teadustöö põhilised suunad on epigeneetika, kaasasündinud immuunsus, põletik ja rakkudevaheline suhtlus. Fazelil on 20-aastane kogemus valdkonnaülese teadustööga mitmetes Euroopa programmides.

Patofüsioloogia osakonna juhataja Kalju Paju sõnul haakub Fazeli teadustöö tihedalt reproduktiivmeditsiini ja arengubioloogia valdkonnaga. „Juhendades doktorante ja teadureid, viib ta ellu siirdemeditsiini põhiideed – tuua eksperimentaalse meditsiini saavutused kliinilisse rakendusse,“ märkis Paju.

Alireza Fazeli on õppinud Iraanis Teherani Ülikoolis veterinaarmeditsiini ja kaitsnud doktorikraadi 1996. aastal Hollandis Utrechti Ülikoolis.

Peale mainekate teadusajakirjade on Alireza Fazeli oma uurimistöö tulemusi aktiivselt levitanud nii meediaväljaannete kui ka Youtube’i videoklippide ja avalikel näitustel esitatud kunstiteoste kaudu. Tema eesmärk on anda teaduse saavutusi edasi kõikidele arusaadaval moel, eriti selleks, et harida nooremaid põlvkondi ja innustada neid valima akadeemilist karjääri. Professor Fazeli loodab, et tema teadustöö muudab ka tavaliste inimeste igapäevaelu.

Inauguratsiooniloengust toimub veebiülekanne, mida saab jälgida videoportaali UTTV (www.uttv.ee) vahendusel.

Lisainfo:
Alireza Fazeli, TÜ kliinilise genoomika ja personaalmeditsiini professor, 737 4425, alireza.fazeli@ut.ee
Kalju Paju, TÜ patofüsioloogia osakonna juhataja, patofüsioloogia dotsent, 737 4375, kalju.paju@ut.ee