Neli Tartu ülikooli teadlast said riigi teaduspreemia

Vabariigi Valitsus määras 2015. aasta riigi teaduspreemiad neljale Tartu ülikooli teadlasele: Andres Meritsale, Alvo Aabloole, Jaanus Harrole ja Vallo Tillmannile.

Kaheksa aastapreemiat (á 20 000 eurot) määrati eelneva nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest. Neist neli tulid Tartu ülikooli:

Andres Merits, TÜ tehnoloogiainstituudi rakendusviroloogia professor, aastapreemia keemia ja molekulaarbioloogia alal;
Alvo Aabloo, TÜ tehnoloogiainstituudi polümeersete materjalide tehnoloogia professor, aastapreemia tehnikateaduste alal;
Jaanus Harro, TÜ sotsiaal- ja haridusteaduskonna neuropsühhofarmakoloogia osakonna juhataja psühhofüsiolooia professor, aastapreemia sotsiaalteaduste alal;
Vallo Tillmann, TÜ kliinikumi lastekliiniku juhataja, pediaatria professor, aastapreemia arstiteaduse alal.

Aastapreemiad teistes teadusvaldkondades jagunesid järgmiselt:
Tarmo Uustalu (TTÜ) täppisteaduste alal;
Tiina Nõges (EMÜ, kollektiivi juht), Helen Agasild, Priit Zingel geo- ja bioteaduste alal;
Toomas Paalme (TTÜ) põllumajandusteaduste alal ja
Krista Kodres (TLÜ, EKA) humanitaarteaduste alal.

Preemia (á 40 000 eurot) pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest pälvisid TTÜ küberneetika instituudi osakonnajuhataja akadeemik Jüri Engelbrecht ja Tallinna ülikooli ökoloogia instituudi vanemteadur akadeemik Anto Raukas.

Preemiad antakse üle Eesti Vabariigi aastapäeval Tartu ülikooli aulas.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja