Autor:
Pixabay

Farmakognoosia mikrokraadiprogramm

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond pakub farmakognoosia mikrokraadiprogrammi, mille käigus omandavad osalejad tõenduspõhiseid teadmisi ravimtaimedest, nende toimeainetest ja kasutamisest.

Farmakognoosia on farmaatsia haru, mille keskmes on ravimtaimede, taimsete ja loomsete droogide ning nende esmasel ümbertöötlemisel saadud farmakoloogilise toimega saadused, mida kasutatakse meditsiinilisel eesmärgil, aga ka organismi füsioloogiliste protsesside korrastamiseks.

Programmis on oodatud osalema kõik need, kes soovivad laiendada oma teadmisi sellest, kuidas ravimtaimedes ja teistes looduslikes allikates sisalduvad ühendid aitavad meie tervist hoida ja parandada. Eriti on oodatud osalema ravimtaimekasvatajad ning toidulisandite, looduskosmeetika ja muude loodustoodete tootjad.

 

Mulle oli farmakognoosia kursusest väga palju kasu. Õppetöö käigus omandatud ravimtaimede toime ja koostise põhjalik tundmaõppimine andis teadmised, kuidas ravimtaimi liigitada. Sain esmased oskused teaduslikus ravimtaimealases infos orienteerumiseks ja selle sõelumiseks. Kindlasti soovitan farmakognoosia kursust ravimtaimedega tegelejatele ja nende kasvatajatele, sest põhjalikumad erialateadmised äratavad klientides alati suuremat usaldust. 

Heli Viedehof, Tamme Talu Ürdiaia (Herbs OÜ) perenaine
Toimumisaeg veebruar – detsember 2024
Maht 12 EAP-d
Eesmärk Programmis osaleja saab teadmised ravimtaimede klassifikatsioonist ja nomenklatuurist, samuti neis sisalduvatest toimeainetest, nende keemilistest ja bioloogilistest omadustest.
Sihtrühm Osalema on oodatud eelkõige ravimtaimede, loodustoodete ja taimsete kosmeetikatoodetega tegelejad ning kõik huvilised, kes soovivad täpsemalt teada, mida taimed ja teised looduslikud allikad sisaldavad ning kuidas need saavad meie tervist mõjutada. Huvilised, kes soovivad hiljem asuda proviisoriõppesse, saavad ainepunktid üle kanda. 
Õpiväljundid

Mikrokraadiprogrammi läbinud osaleja

  • oskab leida teaduspõhist infot ravimtaimede kohta;
  • oskab ära tunda peamisi Eesti ravimtaimi;
  • orienteerub ravimtaimede klassifikatsioonis;
  • teab eri toimeainerühmade üldisi omadusi ja kasutamist;
  • tunneb eri toimeainerühmade peamisi drooge;
  • saab ettekujutuse ravimtaimede kasvatamisest ja droogide turustamisest.
Programmi kuuluvad õppeained ARFA.01.072 Farmakognoosia I (3 EAP-d) (kevadsemestril)
ARFA.01.113 Farmakognoosia II (5 EAP-d) (sügissemestril)
ARFA.01.077 Farmakognoosia III (4 EAP-d) (kevadsemestril)
Õppejõud farmakognoosia professor Ain Raal (vastutav õppejõud)
farmatseutilise tehnoloogia kaasprofessor Urve Paaver
farmakognoosia nooremlektor, doktorant Janne Sepp
Programmi hind 600 eurot
Väljastatav dokument Programmi lõpetajale väljastatakse tunnistus. VÕTA-ga on võimalik üle kanda kuni kaks moodulit. 
   

 

Lisainfo ja registreerumine

Registreerumine kestab kuni 21. jaanuarini 2024.