Kliiniline praktika integreerib 5 õppeaasta jooksul omandatud teoreetilised teadmised praktilisse meditsiini ning on loomulikuks vaheetapiks enne erialaõpinguid residentuuris. Praktika eesmärgiks on täiendada õppuri üldarstlikke teadmisi, tagamaks tugevad ning laiad baasteadmised mistahes edasisel õpitaval erialal.
Kliiniline praktika on eelnevalt täies mahus omandatud teoreetilisi teadmisi nõudev ja rakendav õppeaine, millega saab alustada ainult pärast 5. kursuse kohustuslike kliiniliste õppeainete läbimist. Varasem töökogemus kliinilises meditsiinis, olgu see hooldajana, abiõena või abiarstina, on suureks abiks tudengi kasvamisel nooreks arstiks, aga varasemate teoreetiliste teadmiste ebatäiuslikkuse tõttu ei asenda need kliinilist praktikat ülikooliõpingute viimasel kursusel.
Praktikainfo V kursusele (16.05.2023)
Kliiniline praktika on arstiõppe 6. kursust täies mahus sisustav õppeainete kogum (4x12 + 1x7 EAP), mis vältab 36 nädalat ning mille jooksul tuleb töötada nii haiglas kui ka perearstipraksises.
Haiglas tuleb läbida (a) erakorralise meditsiini, (b) sisemeditsiini ja (c) kirurgia tsüklid, millest igaüks kestab 8 nädalat (12 EAP). Üldjuhul sooritab üliõpilane need tsüklid ühes ja samas haiglas, kuna (a) nii on iga järgmise tsükli alguses töökeskkond juba natuke tuttav ning (b) haiglal on võimalik üliõpilasega oma töökorralduses suuremal määral arvestada ja üliõpilase saab paremini igapäevatöösse kaasata.
Perearstipraksises tuleb läbida 8 nädala (12 EAP) pikkune peremeditsiini tsükkel.
Ülejäänud 4 nädala arvelt (7 EAP) võib pikendada üht mainitud tsüklitest või sooritada valiktsükli enda poolt valitud kohas.
Seoses Covid-19 leviku suurenemisega ja kliinikumi töökeskkonna kaitsmisega on Tartu Ülikooli Kliinikumis praktika sooritamise eeltingimuseks, et üliõpilased, kes praktikale tulevad, on vähemalt ühe doosiga (Covid -19 viiruse vastu) vaktsineeritud. Vajadusel saavad kõik praegused praktikandid end vaktsineerida (osakonna juhi vahendusel).
Peremeditsiini praktika MV00.00.005 ainekava
Moodle`i kursuse täitmine peremeditsiini praktikaga paralleelselt on kohustuslik. Kui teil on probleeme või küsimusi peremediitsiini praktika e-kursusega, pöörduge palun Liis Viitkari (liis.viitkar@ut.ee) poole. Peremeditsiini praktikabaaside valimisel saab abi Peremeditsiini õppetooli koostatud baaside mapist: https://docs.google.com/document/d/1ld7auai_7xTJysoHmYFlz-DJVHNBsqC8/edit
Erakorralise meditsiini praktika MV00.00.006 ainekav
Sisemeditsiini praktika MV00.00.003 ainekava
Lisaks praktikapäeviku täitmisele tuleb sisemeditsiini praktikatsüklis kureeritud patsientide kohta koostada 8 epikriisi. Epikriisid tuleb vormistada tekstifailina (šrift Times New Roman, kirjasuurus 12, reavahe 1,0), seejuures ühe epikriisi pikkus võib olla kuni 200 sõna. Epikriisid tuleb saata sisemeditsiini erialajuhendaja Mai Rosenbergile e-posti teel mai.rosenberg@kliinikum.ee (paberkandjal epikriise esitada ei tohi).
Kirurgia praktika MV00.00.004 ainekava
Praktika valiktsükkel MV00.00.007 ainekava
VI kursuse kliiniline praktika
Kliiniline praktika välismaal
Kolmepoolne praktikaleping
Praktikaplaan (inglise keeles)
Kliinilise praktika päevikud, 2024/2025 õ-a versioonid