Teadus

Meditsiiniteaduste valdkonna teadustegevus jaotub kaheksa olulisema teadusteema vahel, mis hõlmab ligikaudu kolmekümmet arstiteaduste, farmaatsia ning sporditeaduste ja füsioteraapia eriala.

Meie uurimisgrupid tegelevad närvi- ja vaimuhaiguste, südamehaiguste, vähkkasvajate ning erinevate nakkushaiguste uurimisega, aga ka paljude muude põnevate valdkondadega. Erilist tähelepanu pööratakse siirdemeditsiini uuringutele, millega tegelevad teadusgrupid on koondunud siirdemeditsiini tippkeskusesse. Kliinilisi teadusuuringuid aitab koordineerida kliinilise meditsiini instituudi kliiniliste uuringute keskus.

Web of Science andmetel on Tartu Ülikool 1% viidatuimate ülikoolide ja teadusasutuste hulgas kümnes teadusvaldkonnas, sealhulgas kliinilises meditsiinis
molekulaarbioloogias ja geneetikas.

          

Meditsiiniteaduste valdkonna olulisemad teadussuunad on:

  • psühhiaatrilised ja neurodegenaratiivsed haigused;
  • immuunpõletikulised haigused (diabeet, südame- ja veresoonkonnahaigused, kroonilised põletikulised epiteliaalsed haigused);
  • infektsioonid (väikelaste ja vastsündinute infektsioonid, infektsioonid HIV-positiivsetel, antibiootikumide farmakokineetika ja farmakodünaamika);
  • infertiilsus;
  • riskeeriv tervisekäitumine, keskkondlikud ja töötervishoiu terviseriskid, tervisetehnoloogiate hindamine;
  • liigutustegevuse mõju inimese organismile läbi eluea;
  • sotsiaalfarmaatsia, kliiniline ja füüsikaline farmaatsia;
  • suutervis.

Meditsiiniteadlased näitusel "Minu elu ülikool"

Meditsiiniteaduste valdkonna teadlased tutvustavad Tartu Ülikooli muuseumi püsinäitusel „Minu elu ülikool“ oma teadustööd ja selle mõju meie tänapäevale.

Vaata videoid

Tõenduspõhine info COVID-19 kohta

Enim viidatud TÜ teadlased ja valdkonnad

Tartu Ülikooli taskuhääling "Kuue samba taga"

#teadus
Tartu Ülikooli teadlaste uurimusest selgunud vähivastase immuunraviga seotud tegurid aitavad vastata nii mõnelegi kliinilises praktikas esile kerkinud küsimusele. Fotol uuringu autorid (vasakult) professor Jana Jaal, teaduslaborijuht Darja Lavõgina, laborant Helen Lust ja doktorant Marika Saar.

Tartu Ülikooli teadlased avastasid vähivastase immuunravi uued toimed

#teadus

Tartu Ülikooli onkoloogia professor Jana Jaal räägib inauguratsiooniloengul, kas vähki saab võita

Tartu Ülikooli onkoloogia professor Jana Jaal peab oma inauguratsiooniloengu „Kas vähki saab võita?“ neljapäeval, 27. aprillil 2023 kell 16.15 ülikooli aulas.
#teadus
Tartu Ülikooli teadusõhtu

VAATA FOTOSID! Ajuteadlikkuse nädal tõi Biomeedikumi teadusõhtule üle 300 huvilise