Autor:
Oliver Tomson

Uus doktorikooli meede

Tartu Ülikooli doktoriõppe programm „Meditsiin ja sport“ osaleb meetmes „Ülikoolide koostöö doktoriõppe edendamisel“ Eesti doktorikooli arsti- ja terviseteadused, veterinaaria valdkondliku haru kaudu.

Eesti doktorikool on loodud doktoriõppe kvaliteedi edendamiseks.  Arsti- ja terviseteadused, veterinaaria (lüh ATV) haru ühendab Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Maaülikooli, ning kus juhtpartner on Tartu Ülikool.

Eesti doktorikool on ülikoolide poolt loodud ühendus doktoriõppe arendamisel ühiste eesmärkide täitmiseks, sh Eesti ülikoolide doktorantidele interdistsiplinaarse ja rahvusvahelise koostöö ning täiendavate õpivõimaluste pakkumiseks, doktoritööde kvaliteedi tõstmiseks ning doktorantide juhendajatele enesetäiendamisvõimaluste pakkumiseks. Ühise doktorikooli kaudu korraldatakse üritusi, mis võiksid huvi pakkuda kõikidele doktorantidele või nende juhendajatele. Valdkondlike harude kaudu korraldatakse üritusi, mille temaatiline fookus on seotud vastava haru teadusvaldkonnaga.

Doktorikool alustas oma tegevust jaanuaris 2024 ja projekti lõpptähtaeg on 31. august 2029. Projekti "Ülikoolide koostöö doktoriõppe edendamisel“ kaasrahastab Euroopa Liit.

Doktorikooli koduleht

Sihtgrupp

Tegevuse sihtrühmaks on kõigi Eesti ülikoolide doktorandid, magistrandid ning doktorantide juhendajad. Doktorant on ühise doktorikooli liige ja saab lähtuvalt oma doktoritöö spetsiifikast valida endale sobivaid doktorikooli valdkondlike harude poolt korraldatavaid üritusi. Toetusi saab doktorant doktorikooli sellest valdkondlikust harust, kuhu ta eriala järgselt kuulub.
 

„Arsti- ja terviseteadused, veterinaaria“  haru alla kuuluvad doktorandid, kes õpivad järgmistel õppekavadel:

  • Tartu Ülikool „Meditsiini ja sport“
  • Tallinna Ülikool „Tervisekäitumine ja heaolu“ ja „Sotsiaaltöö“
  • Eesti Maaülikool „Veterinaarmeditsiin ja toiduteadus“
  • Tallinna Tehnikaülikool: „Loodusteadused: biomeditsiin ja tervisetehnoloogia“

Tegevused 

Eesti doktorikooli kaudu toetakse ülikoolide koostööd doktoriõppes, et parandada selle kvaliteeti ja suurendada atraktiivsust.  
Eesmärkide saavutamiseks rahastatakse: 

  1. doktoriõppe kvaliteedi edendamiseks  doktorikooli valdkondlike harude üritusi,  
  2. doktoriõppe rahvusvahelistumise ja interdistsiplinaarsuse toetamiseks välisekspertide (sh oponentide) kaasamist, 
  3. doktorantide juhendajate juhendamispädevuste tõstmiseks koolitusi. 

2025. aastast on plaan rahastada ka doktorantide lühiajalist rahvusvahelist õpirännet. 

Detailne ürituste kalender on leitav Eesti doktorikooli kodulehelt.

Eesti doktorikooli „Arsti- ja terviseteadused, veterinaaria“ haru ootab taotlusi 2024. aastal toimuvate ürituste elluviimiseks ja välisekspertide kaasamiseks meditsiiniteaduste valdkonnas.  

  1. Toetust pakutakse sel aastal neljale 1-päevasele intensiivkursusele eelarvega kuni 2000 eurot kursuse kohta. Plaanitud kursused peaksid kõnetama laiemat doktorantide ringi. Põhjendatud juhtudel toetatakse ka 2-päevaseid kursuseid ning eksperimentaalsete kursuste korral on õigustatud ka suurem eelarve. Toetussummat saab kasutada kuni 31. detsember 2024. Ettepanekute esitamiseks tuleb täita vorm, mis asub SIIN. Taotluste esitamise tähtaeg on 9. juuni 2024.  
  2. Toetatakse välisekspertide (sh oponentide) kaasamist doktoriõppe rahvusvahelistumise ja interdistsiplinaarsuse toetamiseks. Eesti doktorikool katab eksperdi majutus- ja sõidukulud ning loengutasu, kui planeeritud on esinemine. Taotlusi võetakse vastu jooksvalt. Eesti doktorikooli vahenditest toetuse saamiseks tuleb eelnevalt esitada vastav vorm, mis asub SIIN.
     

Doktorikooli valdkondliku ATV haru üritused peavad olema suunatud vähemalt kahe ATV haru ülikooli doktorantidele või juhendajatele ning olema osalemiseks avatud kõikide Eesti doktorikooli kuuluvate ülikoolide doktoriõppe üliõpilastele ja/või nende juhendajatele. Doktorikooli üritustele võib kaasata magistrante. 

Teavitusnõuded

Eesti doktorikooli poolt toetatud tegevuste puhul peab täitma teavitusnõudeid. Ürituse korraldaja tagab, et teavitusnõuded on korrektselt täidetud (allkirjalehed, teavitus-sildid jne). Ürituste korraldamisel tuleks jälgida järgmist:

  • Igasugune üritust puudutav info (listiteated, pressiteated, koduleht, plakat) peab vähemalt sõnaliselt sisaldama teavituslaused. Seal, kus võimalik, tuleb kasutada logo.

    • Teavituslause:
      • EST: Projekti "Ülikoolide koostöö doktoriõppe edendamisel" (2021-2027.4.04.24-0003) kaasrahastab Euroopa Liit.
      • ENG: Project "Cooperation between universities to promote doctoral studies" (2021-2027.4.04.24-0003) is co-funded by the European Union.

    Ürituse toimumiskohta peab tähistama etteantud mõõtudes plakat, kus on näha projekti nimi ja logo.

    Üritusest osavõtjate allkirjalehel peab olema logo. Logo tuleb kasutada trükimaterjalides. Logo kasutamisel silmas pidada järgmist: 

  • kindlasti kasutage perioodi 2021-2027 logosid; 
  • logo proportsioone ei tohi muuta;
  • logo valget turvaala ei tohi ära kaotada;
  • logo peab olema loetavas suuruses ja nähtaval kohal;
  • värvilist logo ei tohi must-valgelt välja trükkida;
  • eestikeelse teksti juurde eestikeelne logo, võõrkeelse teksti juurde ingliskeelne logo. 
  • Vt illustratiivset materjali (logode, plakatite, tahvlite näidised) SIIT
  • Logod on leitavad siit: EST ja ENG 


Juhtimisstruktuur

„Arsti- ja terviseteadused, veterinaaria“ valdkonna teadusnõukogu esindajad: 

Image
Kaasrahastanud Euroopa Liit