Raigo Pajula

Noore teadlase preemia sai ortopeedia teadur Kaspar Tootsi

Teisipäeval andis president Alar Karis Tallinnas Kadriorus üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemiad. Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast on noore teadlase preemia laureaat ortopeedia teadur Kaspar Tootsi.

Tartu Ülikooli Kliinikumi ortopeedia arst-õppejõud Kaspar Tootsi uurib ortopeediliste haiguste, eeskätt osteoartroosi ravimiseks mõeldud uuenduslikke lahendusi. Ta on tuvastanud, et osteoartroos ei kahjusta ainult liigest, vaid kogu organismi süsteemselt, ning uurib nüüd liigeste asendamise mõju kogu organismile. „Tulevikku vaadates on kindlasti võtmeküsimuseks uute noorte teadlaste kaasamine ja nende töötingimuste parandamine. See on küll viimastel aastatel suurte sammudega paranenud, aga esineb veel kitsaskohti, mis loodetavasti saavad ka lähitulevikus parandatud. Minu motivatsioon tegeleda edasi teadusinnovatsiooniga on kõrge ning see auväärne preemia kindlasti veel suurendab seda,“ rääkis Tootsi tunnustust vastu võttes. Tootsi tänas veel ka vasoloogia professor Jaak Kalsi, ortopeedia professor Aare Märtsonit ning Kliinikumi ortopeediakliinikut.

President Alar Karis ütles preemiaid üle andes, et laureaate ühendab uuenduslike võtete ja lähenemisviiside kasutamine oma valdkonnas. „Selle kõige tulemused on ühiskonnas käegakatsutavad: nutikam meditsiin ja puhtam keskkond,“ sõnas riigipea. President Karise sõnul ei tehta teadust preemiate pärast, kuid iga tunnustust saab võtta märgina, et valitud suund on õige ning teadustöö ühiskonnale väärtuslik.

Kõik kolm preemiat pälvisid Tartu Ülikooli noored silmapaistvad teadlased. Noore keskkonnateadlase preemia laureaat on keskkonnatehnoloogia kaasprofessor Kuno Kasak. Noore IT-teadlase preemia laureaat on tehisintellekti lektori Dmytro Fishmani.

Kõik preemiad on mõeldud kuni 35-aastastele teadlastele, kes teevad uurimistööd Eesti või välisriigi teadusasutuse või ülikooli juures. Iga preemia suurus on 5000 eurot. Noore teadlase preemiat rahastab Väino Kaldoja, noore IT-teadlase preemiat Microsofti arenduskeskus Eestis ning noore keskkonnateadlase preemia väljaandmist toetab Chocolala OÜ.

Vaata ka videot, kus Kaspar Tootsi annab lühiülevaate oma teadustööst.

Raivo Uibo

Teaduse elutööpreemia pälvinud Raivo Uibo: peame hoidma arste, kes hakkavad liigse pinge tõttu väsima

"March Meeting 2023" korraldajad

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts pälvis aasta konverentsiteo tiitli