Aron Urb

Programm „Liikuma kutsuv kool“ valiti aasta haridusteoks

Haridus- ja Teadusministeerium jagas 5. oktoobril Jõhvi kontserdimajas toimunud aasta õpetaja galal riiklikke hariduspreemiaid. Aasta haridusteoks valiti Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna liikumislabori haridusprogramm „Liikuma kutsuv kool“. Preemia võtsid vastu Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi liikumislaborit esindanud Merike Kull, Maarja Park ja Katrin Mägi.

Tervisekasvatuse kaasprofessor ja liikumislabori juht Merike Kull ütles, et programm on koolides väga hästi vastu võetud ja aitab kaasa ühiskonnas tekkinud tõsise probleemi – laste vähese liikumisaktiivsuse – lahendamisele. „Laste liikumine toetab peale nende tervise ka nende õpivõimet ja koolirõõmu,“ lausus ta.

Kulli sõnul täieneb programm „Liikuma kutsuv kool“ iga päevaga nii koolide arvu, kooliastmete kui ka sisu poolest. „Värske uuringu järgi on liikuma kutsuvates koolides saanud liikumine üha enam koolipäeva loomulikuks osaks. Näiteks toimuvad aastaringsed õuevahetunnid, aktiivsed vahetunnid, liikumispausid ainetundides ja liikumisega seotud huviringid. Eesmärk ongi ju tegutseda aktiivselt igal koolipäeval. Meile auhinnana üle antud Joosepil oleks kindlasti hea meel õppida liikuma kutsuvas koolis,“ leidis Kull.

Haridus- ja Teadusministeerium on oma kodulehel nominente tutvustades öelnud, et uuringute järgi on vähesel liikumisel negatiivne mõju õpilaste tervisele ja heaolule, õpitulemustele ja koolirõõmule. Tartu Ülikooli liikumislabor pakub haridustöötajatele ideeseminare ja koolitusi liikumist toetava koolikeskkonna loomiseks. Suurem liikumisrõõm toetab õpilaste tervist ja heaolu, õppimisvõimet ning paremaid sotsiaalseid suhteid koolis. Programmis on olulisel kohal õpilaste kaasamine, nt koolitatakse õpilasi mängujuhtideks kaasõpilastele aktiivsete mänguvahetundide korraldamiseks.

Ühistöös on loodud samu väärtusi kandev koostöövõrgustik, kuhu kuuluvad koolid kohtuvad korrapäraselt seminaridel, et vahetada oma kogemusi. Liikumislabori visioon on jõuda selleni, et kõik Eestimaa haridusasutused oleksid liikuma kutsuvad koolid, ja teeb selle nimel süsteemset ja järjepidevat tööd. 2024. aastal tegutseb üle Eesti juba 211 liikuma kutsuva kooli.

Loe lisateavet programmi „Liikuma kutsuv kool“ ja teiste laureaatide kohta.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tudeng raamatukogus

Selge sõnumi võistlus kutsub märkama ilusat eesti keelt ja täpset mõtet

20. septembrini saab esitada kandidaate teenetemärgiga tunnustamiseks.

20. septembrini saab esitada kandidaate teenetemärgiga tunnustamiseks

Grupipilt, millel teaduse populariseerimise auhindade saajad

Eesti Teadusagentuur kutsub tunnustama silmapaistvaid teaduse populariseerijaid