Autor:
Rene Vanaveski

Tartu Ülikooli ja Maailma Terviseorganisatsiooni esindajad arutasid koostöövõimaluste üle

17.–18. septembril külastas Eestit ja Tartu Ülikooli Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa piirkonna direktor dr Hans Kluge. Kolmapäeval kohtus ta Biomeedikumis Tartu Ülikooli rektori professor Toomas Asseri ja meditsiiniteaduste valdkonna esindajatega, et arutada, kuidas võiks Tartu Ülikoolist saada WHO esimene koostöökeskus Eestis. 

Praegu on WHO-l rohkem kui 80 liikmesriigis üle 800 koostöökeskuse, kus tegeletakse nii töötervishoiu, nakkushaiguste, toitumise, vaimse tervise, krooniliste haiguste kui ka tervisetehnoloogiaga. Keskuse loomisel tuleb esmalt määrata kindlaks koostöö tegemise valdkond. Arutelul meditsiiniteaduste valdkonna esindajatega jõuti järeldusele, et Tartu Ülikooli puhul võiks koostöökeskuse rõhuasetus olla näiteks antibiootikumiresistentsusel, androloogial või elukaare alguse ja lõpu haigustel. Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut on varem teinud WHO-ga koostööd Eesti ravijuhendite koostamise metoodika väljatöötamisel.

Dr Hans Kluge esimene ametiaeg WHO Euroopa piirkonna direktorina lõppeb sel aastal. Kohtumisel rõhutas ta, et soovib ka järgmisel ametiajal hoida fookuse enda jaoks olulistel teemadel: antimikroobne resistentsus, kliimamuutuste mõju inimese tervisele, sooline võrdsus ja vananemine. 

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna arendusprodekaan Sander Pajusalu kirjeldas kohtumist kui töist ja praktilist arutelu, kus ühistööks võimaluste leidmine ei olnud keeruline. „On rõõm näha, et nii mõnigi Tartu Ülikooli arengusuund on kooskõlas WHO prioriteetidega, olgu selleks siis kestliku arengu keskuse loomine või ravijuhendite koostamise metoodika arendamine,“ sõnas Pajusalu. 

Meditsiiniteaduste valdkonna teadusprodekaan Maris Laan lisas, et koostöökeskuse loomisel on järgmine samm leida ühisarutelude käigus need tervishoiuteemad, milles on ülikoolil Euroopas ainulaadne kõrgetasemeline kompetents. 

Pärast kohtumist pidas Hans Kluge Biomeedikumis avaliku loengu, milles toonitas, kui oluline on muuta tervishoiusüsteemi vastupidavamaks ning suurendada avalikkuse usaldust ja võrdsust. Kluge rääkis lähemalt WHO ja Euroopa prioriteetidest, mis aitavad nende eesmärkideni jõuda. Seejuures tuletas ta kuulajatele meelde tervislike eluviiside tähtsust ja rõhutas, et tervisekulud on väärt investeering. 

Loengu järel tegid professor Pille Taba ja professor Joel Starkopf WHO meeskonnale ringkäigu TÜ kliinikumis, simulatsioonikeskuses ja lastekliinikus. 

Kohtumisest võtsid Tartu Ülikoolist osa Toomas Asser, Maris Laan, Sander Pajusalu, Eero Vasar, Anti Kalda, Reet Mändar, Paul Naaber, Kalle Kisand, Alan Altraja, Kristiina Rull, Hans Orru, Urmeli Katus, Mariliis Põld, Priit Kaasik, Ülle Voog-Oras, Ivo Laidmäe ja Daisy Volmer. Koos Hans Klugega esindasid Maailma Terviseorganisatsiooni Kristina Köhler, Anu Rumm, Benedicte Galichet, Alihan Berdiyev ja Sally McMillan. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Talvine toomingas?

Jõulutervitused meditsiiniteaduste valdkonnale 2024

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele

WHO Ukraina kontori kriisiprogrammi juht kohtub tudengitega

Inimõiguste päeval, 10. detsembril toimub vestlusõhtu „Kriisimeditsiin WHO-s“ kus tudengitega tuleb rääkima Maailma Terviseorganisatsiooni Ukraina kontori kriisiprogrammi juht dr Emanuele Bruni.