Autor:
Pixabay

Ülikool kutsub kõiki üles toetama Ukraina üliõpilaste õpinguid

Alanud õppeaastal asus Tartu Ülikoolis õppima 205 ukrainlasest tudengit ja varasemast on siin 70 üliõpilast. Kuigi oma haridusteed alustanud Ukraina päritolu üliõpilased saavad jätkata õpinguid Eestis tasuta, vajavad nad abi igapäevaseks toimetulekuks. Ülikoolipere liikmed saavad oma toetust näidata mitmel moel.

Kuna sõjategevus Ukrainas jätkub, on oluline, et ülikool ja selle liikmeskond oleks endiselt toeks kogu ülikooli Ukraina kogukonnale ning aitaks nii alles siia saabunud kui ka juba siin viibivaid Ukraina üliõpilasi.

Ukraina üliõpilaste õpingute toetamiseks asutas ülikool veebruari lõpus stipendiumifondi, et koguda ja vahendada annetusi. Stipendiumi saavad taotleda Ukraina kodakondsusega bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilased ning nad võivad seda kasutada oma vajaduste kohaselt. Stipendiumide arv ja suurus oleneb annetuste kogusummast.

Loodud fondi saavad teha annetusi nii ettevõtted kui ka eraisikud, kes võivad teha fondi kodulehel ühekordse makse, aga võimalik on vormistada ka püsitoetus, mille summat saab hiljem internetipangas soovi korral muuta. Eraisikuna annetamine on tulumaksuvaba. Ülikool jätkab stipendiumide rahastamise võimaluste otsimist ka mujalt, sh ettevõtjatelt, riigilt ja välisfondidest.

Fondi esimene taotlusvoor lõppes 15. märtsil. Siis toetati tänu kogutud annetustele 32 üliõpilast kokku 47 700 euroga. Välja anti 1100–1600 euro suurused stipendiumid.

Sügisene taotlusvoor kestab 15. septembrist 15. oktoobrini. Stipendiumikomisjoni esimehe, Johan Skytte poliitikauuringute instituudi õppeasejuhataja Maili Vilsoni sõnul vajavad üliõpilased toetust just igapäevaste kulude katmiseks: „Paljud tudengid on Ukrainas äsja keskkooli lõpetanud noored. Kuna Ukrainas elavatel lähisugulastel ei ole võimalik nende õpinguid toetada, vajavad nad elamiskulude katteks abi vähemalt esimese õppeaasta jooksul.“

Lisaks võimalusele taotleda toetust stipendiumifondist saavad kõik 2022. õppeaastal alustavad esimese ja teise õppeastme ukrainlastest välisüliõpilased ühekordset toetust 500 euro ulatuses. See summa saadakse ühe üliõpilase kohta makstavast 2500 euro suurusest kogusummast, millega riik tasub Ukraina üliõpilaste õppemaksu ja keeleõppekulud ühes semestris. Üliõpilasi on teavitatud, kuidas nad saavad ühekordset toetust taotleda.

Ülikoolipere liikmetel on ka enda korraldatavatel üritustel võimalik ülikooli Ukraina kogukonda aidata:

  • üritusel osalejale võiks anda võimaluse teha pileti ostmise asemel annetus stipendiumifondi;
  • ürituse kutsele võiks lisada makselahenduse ruutkoodi;
  • üritusel võiks koguda annetusi makseterminaliga, mille saab laenutada Tartu Ülikooli Sihtasutusest (Katriin Fisch-Uibopuu, katriin.fisch-uibopuu@ut.ee, 737 5852);
  • ruumide seintele võiks panna stipendiumifondi reklaamivad plakatid ja sissepääsu juures saab jagada infolehti. Need materjalid asuvad ülikooli turundus- ja kommunikatsiooniosakonnas (siseinfo@ut.ee). Korraldaja (või ürituse juht) võiks juhtida üritusel osalejate tähelepanu annetamise võimalustele ja selgitada ruutkoodi kasutamist;
  • infoekraani olemasolu korral võiks sellel kuvada stipendiumifondi slaidi.

Kõigil, kes soovivad oma üritusel Ukraina üliõpilaste heaks annetusi koguda, palutakse sellest teada anda e-posti aadressil siseinfo@ut.ee.

Sinu toetus on oluline!

Image
Ukrainlaste toetuse ruutkood

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tartu Ülikooli Narva kolledž

JÄRELVAATA: Õiglase Ülemineku Foorumil visandatakse Ida-Virumaa tulevikku

Tehnoloogiainstituudi teadlased

Õiglase Ülemineku Foorumil räägitakse tööstuse tulevikust ja paindlikust tööjõuturust

Nutikell

Heaoluteaduste tippkeskuse avakonverentsil uuritakse inimeste heaolu ja digitehnoloogia seoseid