Autor:
Erakogu

Arstitudengid üle Euroopa panid end proovile rahvusvahelisel anatoomiaolümpiaadil

Möödunud reedel ja laupäeval toimus Tartu Ülikooli arstitudengite korraldatud rahvusvaheline anatoomiaolümpiaad. Sündmus kandis tänavu nime „Anatomy Games“, kus arstitudengid said end proovile panna mängulistes situatsioonides.

Olümpiaadi üks korraldajatest, Tartu Ülikooli kolmanda kursuse arstiteaduse tudeng Kertu Kallaste ütles, et eesmärk ei ole osalejatelt võimalikult paljude anatoomiaalaste küsimuste küsimine, vaid oluline on seoste loomine, tiimitöö ning loovuse kasutamine erinevate ülesannete lahendamisel. „Need oskused on vajalikud ka tulevases arstitöös. Ainult kuivast teooriast ei piisa. Praktikas on tihti oluline läheneda hoopis teisest küljest, kui varasemalt kontrolltöödeks on õpitud.“

Viiendat korda toimuv olümpiaad kandis tänavu nime „Anatomy Games“. Iga töötuba käsitles teatud organsüsteemi anatoomiat või kombinatsiooni mitmest. Töötoad aga ei piirdunud ainult anatoomiaga – osalejad pidid valdama ka hea tasemel histoloogiat. Kõikide töötubade ülesanded olid seotud mängudega. „Esindatud olid klassikalised lauamängud, utoopilised arvutimängud, olümpiaalad kui ka põgenemistuba. Näiteks tuli osalejatel Domino klotsidel kujutatud vastsündinu veresoontest panna kokku õige tee, et beebi elu päästa. Või hoopis läbi ülesannete lahendamise pääseda välja südamekambriteks jaotatud põgenemistoast. Samuti said osalejad nuputada, kuidas võiks päästa inimkond ohtlikust nakkushaigusest sisenedes arvutimängu simulatsiooni,“ selgitas Kallaste. Olümpiaadi teeb eriliseks iga-aastane teema ja korraldustiimi vaheldumine. Varasematel aastatel on teemadeks olnud Anatomy Park, Anatomy Theatre, Anatomy Cruise, Anatomy Cinema.

Info ürituse kohta on levinud ka kaugematesse riikidesse ning igal aastal lisandub aina rohkem huvilisi. „2019. aastal, kui olümpiaad esimest korda toimus, oli osalejaid Eestist, Lätist ja Leedust. Tänavu oli osalejaid juba Eesti, Läti, Leedu, Soome, Tšehhi ja Sloveenia erinevatest ülikoolidest. Möödunud aastal käis Tšehhist kaks tiimi esindamas Charles’i Ülikooli Prahas. See aasta korraldasid seal tudengid omakeskis võistluse ning valisid välja parimad tiimid, keda olümpiaadile kandideerida. See kindlasti kinnitab meile, et olümpiaad on olnud edukas äratamaks huvi välismaa tudengite seas,“ kirjeldas Kallaste.

„Üritus kulges meie arvates suurepäraselt,“ ütles korraldustiimi liige Gerly Tohu. „Kõik sujus nii kommunikatsiooni kui ka ajagraafiku poolest. Samuti olid töötoad väga vahvad ning esmakordselt oli kaasatud vabatahtlikke igalt arstiteaduse kursuselt. Vaatamata sellele, et igal aastal on töötubade teemad (erinevad organsüsteemid) samad, suutsid korraldajad suurepäraselt täiesti erineva toa teha kui eelmistel aastatel. Näiteks sellel aastal kuulsime paljudelt osalejatelt ja töötubade korraldajatelt tihti ülesande lõppedes sõnu „Kuidas sellise ägeda mõtte peale on üldse võimalik tulla?“. Ka osalejate pilkudest võis kahe võistluspäeva vältel märgata suurt rahulolu,” rääkis Tohu.

Olümpiaadi võitis tiim nimega Alae Majores Ljubljana ülikoolist, teise koha saavutas tiim Rolling Kidney Stones Charles’i ülikoolist ning kolmanda koha tiim Recessus Sub(schizo)phrenicus Tartu Ülikoolist.

Tänavuse rahvusvahelise anatoomiaolümpiaadi peakorraldajad on Kertu Kallaste, Gerly Tohu, Sirle Tobber, Marta Kolga, Eliis Grigor, Emma Koppel.

Loe lähemalt ka Tartu Postimehest.

CERN

Eesti täisliikmesus CERN-is laiendab Tartu Ülikooli teaduskoostöövõimalusi

Innovatsioon ja tulevikutehnoloogia

Euroopa innovatsioonivõrgustiku toetusvõimaluste infopäev

Tudeng ja tudengivari

Ülikool ootab tulevasi üliõpilasi tudengivarjuks