Autor:
Andres Tennus

Kaasprofessor Ülle Voog-Oras esmakursuslastele: „Vaielge õppejõududele vastu, küsige, kommenteerige ja muutke seeläbi maailma!“

Kaasprofessor Ülle Voog-Orase kõne meditsiiniteaduste valdkonna avatervitusel 2. septembril

Lugupeetud dekaan, austatud prodekaanid, hea kolleegid, armsad üliõpilased! 

Täna, olles alma mater Tartuensise ridades, esialgu küll veel tudengitena, olete te võtmas väga suurt vastutust nii enese, oma tulevaste patsientide kui ka meie riigi eest. Siia õppima tulek on teil ilmselgelt kinnitatud sooviga maailma paremaks muuta… ja teil on selleks täielik õigus. Täna on alma mater teid oma lasteks võtnud, et teie eest hoolt kanda, teid kasvatada, õpetada, nii nagu heas peres ikka kombeks, et aja möödudes teid laia ilma saata… maailma paremaks muutma.

Õppimine Tartu Ülikoolis on privileeg. Arstiks on Tartusse õppima tuldud juba ülikooli loomisest saadik 1632.a. Teadmistejanu on kindlasti see, mis teid nii õpingutes kui ka edaspidises elus edasi aitab, sest arstiõpe on ju elukestev ja hea haridus elu edasiviiv jõud.

Esimesed õppeaastad võivad ehk tunduda kui kohustuslik ajateenistus, igal nädalal uued hindelised ja suuremahulised ning väga kaalukad tööd. Tekib küsimus, milleks ja kas meil neid aineid üldse vaja on? Võtke kõik õpetus tänuga vastu, tekitage endale õppimiseks süsteem, sest alati ei tasu lootma jääda tehisintellekti toetavale abile. Püüdke luua seoseid prekliiniliste ja kliiniliste ainete vahel ja seeläbi näha suurt pilti ehk inimest tema probleemidega... ja seeläbi juba hakkategi maailma muutma.

Tänapäeva proviisorite roll meie igapäeva elus ei piirdu ainult teadmiste jagamisega ravimite omadustest, vaid ka oskustega suhelda inimestega, neid ära kuulata ja õigeid esmaseid ravisoovitusi anda. Apteek on ju läbi sajandite olnud esimeseks kohaks, kuhu oma muret kurtma tullakse ja kust abi otsitakse ning seda saadakse. Tänapäevani ja ka tulevikus. Kuula patsienti, aita teda ja muuda seeläbi tema maailm paremaks.

Sporditeadused ja füsioteraapia käivad käsikäes meditsiiniga, ühtses rütmis, kindlalt. Patsientide haiguste ennetamine tervisekäitumise oskusliku toetamise abil ja juba tekkinud probleemidele lahenduse leidmine on omaette teadmine ja suur jõud. Sportlane kasvab ju võisteldes, tudeng oma õpitaval erialal, aga pidevalt oma oskusi lihvides ja harjutades ning seeläbi maailma muutes.

Hambaravi tudengid teavad suurepäraselt, kuidas maailma paremaks muuta, sest tervis algab ju tegelikult suust. Tänapäeva hambaravis on palju teha ennetuse valdkonnas. Väljakutseid pakub ka meie vananev ühiskond oma terviseprobleemidega. Tegelikult on hea hambaarst terve pere arst. Perearst. Sünnist surmani.

Sama auväärt, vana, aga samas ka nooruslik nagu Tartu Ülikool on ka meie kultuuripealinn Tartu, mille esmamainimine kirjalikes allikates toimus 1030. a ehk aastal 2030 tähistab Tartu oma 1000. aastapäeva. Võtke osa erinevatest kultuurisündmustest, jätke meelde emotsioonid ja siis saate hiljem öelda, see kõik toimus minu tudengiks olemise ajal ning see oli siis, kui me maailma muutsime.

Soovin Teile armsad üliõpilased õpinguteks sihikindlust, õppimise ja seoste loomise oskust, julgust olla uudishimulik. Vaielge õppejõududele vastu, küsige, kommenteerige ja muutke seeläbi maailma!

Õppejõududele soovin jõudu, kindlameelsust ja ka vahel enam tolerantsi! Teie olete juba meie maailma paremaks muutnud.

Vivat academia!

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Ööraamatukogu 2024

Esmaspäevast saab taas öösiti raamatukogus õppida

Tartu Ülikool

Valiti Eesti esimene WHO noordelegaat

banner

Enlighti õpetamise ja õppimise konverentsil kohtusid rahvusvahelised spetsialistid