Autor:
Raigo Pajula

Kõik Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemiad tulid Tartu Ülikooli

President Alar Karis andis täna pärastlõunal Tallinnas Kadriorus üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia, noore keskkonnateadlase preemia ja noore IT-teadlase preemia. Kõik kolm preemiat pälvisid Tartu Ülikooli noored silmapaistvad teadlased.

President Alar Karis ütles preemiaid üle andes, et laureaate ühendab uuenduslike võtete ja lähenemisviiside kasutamine oma valdkonnas. „Selle kõige tulemused on ühiskonnas käegakatsutavad: nutikam meditsiin ja puhtam keskkond,“ sõnas riigipea. President Karise sõnul ei tehta teadust preemiate pärast, kuid iga tunnustust saab võtta märgina, et valitud suund on õige ning teadustöö ühiskonnale väärtuslik. Ta avaldas lootust, et tänaste laureaatide eeskuju inspireerib ka teisi noori valima teaduse teed ja näitab kogu ühiskonnale, miks vajab Eesti oma tippteadust.

Noore teadlase preemia laureaat, Tartu Ülikooli Kliinikumi ortopeedia arst-õppejõud ja kliinilise meditsiini instituudi ortopeedia teadur Kaspar Tootsi uurib ortopeediliste haiguste, eeskätt osteoartroosi ravimiseks mõeldud uuenduslikke lahendusi. Ta on tuvastanud, et osteoartroos ei kahjusta ainult liigest, vaid kogu organismi süsteemselt, ning uurib nüüd liigeste asendamise mõju kogu organismile. Vaata videot, kus laureaat annab ülevaate oma teadustööst.

Image
Kaspar Tootsi ja Alar Karis
Noore teadlase preemia laureaat Kaspar Tootsi president Alar Karisega

Noore keskkonnateadlase preemia laureaat on keskkonnatehnoloogia kaasprofessor Kuno Kasak, kes keskendub oma teadustöös taastatud märgaladel toimuvatele süsinikuringe protsessidele. Ta on tõendanud, et turba kaevandamisega rikutud jääksoode taastamiseks sobivad suurepäraselt nn süsinikufarmid, millel on väga suur süsihappegaasi sidumise võime. Vaata videot, kus laureaat annab ülevaate oma teadustööst.

Image
Kuno Kasak ja Alar Karis
Noore keskkonnateadlase preemia laureaat Kuno Kasak president Alar Karisega

Noore IT-teadlase preemia laureaadi, tehisintellekti lektori Dmytro Fishmani teadustöö keskmes on biomeditsiinilisi pildiandmeid analüüsivate tehisintellektimudelite treenimine. Fishmani asutatud idufirma Better Medicine OÜ tegeleb üldotstarbelise meditsiinilise tehisintellekti arendamisega. Vaata videot, kus laureaat annab ülevaate oma teadustööst.

Image
Dmytro Fishman ja Alar Karis
Noore IT-teadlase preemia laureaat Dmytro Fishman president Alar Karisega

Palju õnne kõikidele noore teadlase preemia laureaatidele!

Kõik preemiad on mõeldud kuni 35-aastastele teadlastele, kes teevad uurimistööd Eesti või välisriigi teadusasutuse või ülikooli juures. Iga preemia suurus on 5000 eurot. Noore teadlase preemiat rahastab Väino Kaldoja, noore IT-teadlase preemiat Microsofti arenduskeskus Eestis ning noore keskkonnateadlase preemia väljaandmist toetab Chocolala OÜ.

 

Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva fookuses on tänavu kestlik areng

The best in 3-minute thesis competition

Parimad välkkõnelejad rääkisid matemaatikast, majandusest ja märgaladest 

Tõnu Esko tutvustamas uut strateegiat

Tartu Ülikool aitab viia Eesti tervisetehnoloogia sektori rahvusvahelisele tasemele