Seungbaek Lee kaitseb doktoritööd „Mining biomarkers for infertility-associated conditions. Studies on polycystic ovary syndrome and recurrent implantation failure through microbiome and AI-based approaches“

30. augustil kell 12.00 kaitseb Seungbaek Lee Oulu Ülikoolis doktoritööd „Mining biomarkers for infertility-associated conditions. Studies on polycystic ovary syndrome and recurrent implantation failure through microbiome and AI-based approaches“.

Juhendajad:
professor Andres Salumets, Tartu Ülikool
professor Elin Org, Tartu Ülikool
professor Terhi Piltonen, Oulu Ülikool
Riikka K. Arffman, Oulu Ülikool

Oponent:
kaasprofessor Kirsi Gröndahl-Yli-Hannuksela, Turu Ülikool

Kokkuvõte
Naise viljatus moodustab 35% viljatuse juhtudest ja see on sageli seotud polütsüstiliste munasarjade sündroomi (PCOS) ja korduvate embrüo implanteerumise ebaõnnestumiste (RIF) diagnoosiga. PCOS mõjutab ühte kaheksast naisest, põhjustades sageli ebaregulaarseid menstruaaltsükleid, sealhulgas anovulatsiooni (munarakkude küpsemise häire) ja on seotud ka naiste meeleoluhäirete (MD) kõrgema esinemissagedusega. RIF viitab korduvatele kehavälise viljastamise ehk IVF protseduuri ebaõnnestumistele. Mõlemad seisundid hõlmavad suurenenud põletikku ja endomeetriumi düsfunktsiooni implanteerimise ajal, suurendades viljatuse riski. Hoolimata ulatuslikust varasemast uurimistööst on nende kahe diagnoosi konkreetsed põhjused ja optimaalsed ravistrateegiad veel ebaselged.

Väitekirjas keskenduti PCOS-i ja RIF-i biomarkerite tuvastamisele, kasutades mikrobioomi ja tehisintellektipõhiseid lähenemisviise. Teadlasi on juba pikka aega paelunud potentsiaalikad mikrobioomi uuringud, mille käigus analüüsitakse kõigi kehas elavate mikroobide kogumit haiguste mõistmisel ja ravimisel. Uurisime PCOS-iga naiste tupeproovide ja emaka proovide mikrobioomi, tuvastades mitmeid PCOS-i diagnoosiga seotud mikroobseid tunnuseid. Väitekiri uuris ka PCOS-i diagnoosiga patsiente, kes kogesid meeleoluhäireid. Analüüsiti nende soolestiku mikrobioomi profiili, mis kinnitas teatud kindlate mikroobi profiilide sagedasemat esinemist meeleoluhäiretega PCOS-i diagnoosiga naistel. Lisaks kasutati väitekirjas tehisintellektimudeleid endomeetriumi küpsemise ja põletikuga seotud histoloogiliste tunnuste hindamisel PCOS-i ja RIF-i diagnoosiga patsientidel. Uuringu käigus tuvastasime, et endomeetriumi CD138+ plasma rakkude kui põletikumarkerite esinemine sõltus menstruaaltsükli faasist ja PCOS-i iseärasustest, samas kui RIF-i diagnoos ei mõjutanud CD138+ plasma rakkude esinemist.

Väitekiri annab uusi teadmisi mikrobioomi rollist naise reproduktiivtervises ja PCOS-i diagnoosi kliinilises käsitluses. Lisaks rõhutab töö tehisintellekti võimalusi täiustada endomeetriumi histoloogilise hindamise protokolle.

Lee Seungbaek on Marie Skłodowska-Curie Actionsi (MSCA) stipendiaat ning Tartu Ülikooli ja Oulu Ülikooli doktorant.

Kaitsmist saab jälgida ka Zoomis

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!