Autor:
Alice Lokk

Tartu Ülikool ja Tartu Ülikooli Kliinikum hakkavad koolitama teadmussiirdedoktorante

Neljapäeval, 17. oktoobril sõlmisid Tartu Ülikool ja Tartu Ülikooli Kliinikum teadmussiirdedoktorantuuri raamlepingu, mis võimaldab luua teadmussiirdedoktorantuuri õppekohad kliinikumi töötajatele, kel on soov omandada kliinilise töö kõrvalt doktorikraad.

Lepingule kirjutasid alla Tartu Ülikooli Kliinikumi teadus- ja arendustegevuse juht professor Joel Starkopf ning Tartu Ülikooli teadusprorektor professor Mari Moora. 

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna teadusprodekaani professor Maris Laane sõnul on kliinikum valdkonna olulisim partner nii õppe- kui ka teadustöös. „Doktorikraadiga arstiteadlased on järgmiste aastakümnete akadeemilise järelkasvu võti ja meditsiini teaduspõhise mõtteviisi alus. Teadmussiirdedoktorantuur annab võimaluse koolitada noorteadlasi ka neil kliinilistel erialadel, mille puhul ei ole veel tugevat iseseisvat teadustöö koolkonda, ning võimendada teadus- ja arendustööd kliinikumile olulistes tegevussuundades.“ 

Professor Joel Starkopf sõnas, et ülikoolihaigla tegevuse lahutamatu osa on teadustöö, mille peamine eesmärk on saavutada tipptasemel kliiniline kompetentsus ja pakkuda patsientidele parimat võimalikku teaduspõhist ravi. „Teadus patsiendi teenistuses on meie missioon ning doktoriõpe on selle saavutamise loomulik eeldus. Kliinikumis töötavast 850 arstist 150 on doktorikraadiga. Nende seas on arste, kes kuuluvad oma erialal 1% maailma enim tsiteeritud teadlaste hulka. Ligi 60 kliinikumi töötajat omandavad praegu Tartu Ülikoolis doktorikraadi,“ selgitas Starkopf. 

Raamleping avardab doktoriõppevõimalusi kliinikumi arstide ja teiste tervishoiuspetsialistide jaoks. Eelkõige näeb professor Starkopf perspektiivi edendada teadusmahukat arendustegevust, mille toel pakkuda konkreetseid lahendusi kliinikumi patsientidele – näiteks töötada välja ja rakendada rakuravi meetodeid, optimeerida digitehnoloogiate abil patsiendi raviteekonda või pakkuda haiglaapteegis personaalmeditsiini lahendusi. „Usun, et see meede tihendab praktiseerivate ravimeeskondade koostööd Tartu Ülikooli teadusrühmadega, tagades meie ravitegevuse kaasaegsuse ja kõrgetasemelisuse,“ rääkis Starkopf. 

Lisaks lepingu allkirjastamisele räägiti koostöövõimalustest teiste ülikooli teadusvaldkondadega. Sotsiaalteaduste valdkonna esindajaga räägiti digitehnoloogiate kasutuselevõtust arstitöös ning arutleti terviseandmete kasutamisega seotud juriidiliste küsimuste üle.

Kohtumisel osalesid veel meditsiiniteaduste valdkonna dekaan Külli Kingo ja teadusprodekaan Maris Laan, sotsiaalteaduste valdkonna teadus-arendusprodekaan Mihkel Solvak, TÜ õppekorralduse jurist Martin Pärn, TÜ arendusnõunik Monika Tasa ning kliinikumi jurist Hilje Arukuusk. 

Teadmussiirdedoktorantuur on  ülikooli, partnerorganisatsiooni ja doktorandi vaheline koostöövorm, mis võimaldab suurendada teadustöö rakendatavust ja vastavust ühiskonna vajadusele ning doktorikraadiga töötajate osakaalu ettevõtetes ja asutustes Loe lähemalt ülikooli kodulehelt. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Talvine toomingas?

Jõulutervitused meditsiiniteaduste valdkonnale 2024

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele

WHO Ukraina kontori kriisiprogrammi juht kohtub tudengitega

Inimõiguste päeval, 10. detsembril toimub vestlusõhtu „Kriisimeditsiin WHO-s“ kus tudengitega tuleb rääkima Maailma Terviseorganisatsiooni Ukraina kontori kriisiprogrammi juht dr Emanuele Bruni.