8. detsembril avati TÜ raamatukogus Maarjamõisas asuva Maarjavälja kinnistule rajatava õppe- ja teadushoone ideelahenduste premeeritud autoriümbrikud. Kümne esitatud võistlustöö seast valiti välja arhitektuurne lahendus „Sudoku“, mille autorid on Kauss Arhitektuur OÜ ja Väli OÜ.
Tartu Ülikooli kantsleri ja võistlustööde žürii esimehe Kstina Noormetsa sõnul oli žürii võidutöö valimisel täiesti üksmeelel, sest see eristus teistest töödest oma hästi läbimõeldud lahenduste poolest ning oli esitatud arusaadavalt ja kompaktselt. Võidutöö autorile teeb ülikool ettepaneku osaleda väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluses. „Õppe- ja teadushoone projekteerimiseks oleme planeerinud kuni kaks aastat (2024–2025) ning ehitustööd algavad kavakohaselt 2026. aastal. Oleme kogu projekti umbkaudseks maksumuseks hinnanud ja ülikooli investeeringute eelarvesse planeerinud 60 miljonit eurot, kuid täpsem summa selgub pärast projekteerimise lõppu,“ selgitas Noormets. Võidutöö projekteerimise eeldatav maksumus on 3,19 miljonit eurot ilma käibemaksuta.
Võistlustöö autorid on Kauss Arhitektuur OÜ arhitektid ja sisearhitektid Kristiina Aasvee, Lauri Eltermaa, Teele Kapsta, Hanna Riin Kink, Anna-Grete Konsap, Allan Pilter, Elise Roos, Sander Joosep Siigur, Kaur Talpsep ja Sten Vendik ning Väli OÜ maastikuarhitektid Kristian Nigul, Kadi Nigul, Kadri Uusen ja Katariina Lepiku.
Võidutöö „Sudoku“ autoreid premeeritakse 16 000 euroga, teise koha pälvinud töö „Vöönd“ esitajaid 12 000 euroga ja kolmanda koha saanud töö „TÜ loodus“ omanikku 8000 euroga. Ideekavandi „Asterisk” eest antakse žürii soovitusel ergutuspreemia 4000 eurot teistest eristumise ja positiivsete emotsioonide tekitamise eest.
Arhitektuurikonkursi eesmärk oli leida kavand Maarjamõisa väljale õppe- ja teadushoone rajamiseks ning lähiala kujundamiseks. Uues hoones hakkavad tegutsema ülikooli tehnoloogiainstituut, molekulaar- ja rakubioloogia instituut, farmaatsia instituut ning 1. jaanuaril 2024 tegevust alustav bioinseneeria instituut.
Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid kantsler Kstina Noormets, loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan Leho Ainsaar, Eesti Arhitektide Liidu volitatud arhitektid Tõnis Arjus, Tiit Sild ja Jüri Siim ning Tartu Linnavalitsuse arhitektuuriteenistuse juhtiv arhitekt Ivo-Sven Riet. Lisaks olid ekspertidena žüriisse kaasatud Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna detailplaneeringute teenistuse juhataja Aire Priks ja Tartu Ülikooli kinnisvaraosakonna arendustalituse juhataja Viljo Vider.
Pärast tööde esitamist kutsuti žüriisse lisaekspertidena hoone tulevased kasutajad ning enda seisukoha esitasid ka tehnoloogia instituudi direktor Reet Kurg, molekulaarbioloogia kaasprofessor Ilona Faustova, molekulaarbioloogia kaasprofessor Aivar Liiv ja farmaatsia instituudi juhataja Karin Kogermann.
Näitus, kus on väljas kõik kümme arhitektuurikonkursile esitatud tööd, on avatud Tartu Ülikooli raamatukogu esimesel korrusel jaanuari lõpuni.
Töö esitasid Salto arhitektuuribüroo OÜ nimel Ralf Lõoke, Maarja Kask, Martin McLean ja Helina Lass.
Töö esitasid Apex Arhitektuuribüroo OÜ arhitekt Ove Oot, Marine Manchon MAMA designsist, Pedro Arroyo Garcia Walk.office’ist ja Hilda Guadalupe Aguirre Leon.
Töö esitasid Kadarik Tüür Arhitektid OÜ nimel Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Mihkel Raev, Kaarel Künnap, Indrek Rünkla, Aleksei Petrov, Aleksandr Špakov, Mats Põllumaa ja Linda Li Arro.
Samal teemal