Autor:
Eesti Teadusagentuur

Teaduse populariseerimise auhinnakonkurss ootab osalejaid 15. septembrini

Eesti Teadusagentuur ootab 15. septembrini kandidaate Eesti teaduse populariseerimise auhinnale, et tunnustada säravaid teadusest kõnelejaid ning motiveerida inimesi teadusest rohkem rääkima ja kirjutama. Konkursi auhinnafond on 35 500 eurot.

Konkursi eesmärk on märgata ja tunnustada neid inimesi, algatusi ja asutusi, tänu kellele on teadus ühiskonnas nähtavam ja avalikkusele mõistetavam. Konkursile võib esitada ühte valitud kategooriasse nii ennast ja enda tegevust kui ka kedagi teist. Elutööpreemia kategooriasse ei saa iseennast esitada.

Auhindu antakse välja kuues kategoorias:

  1. Tiiu Silla nimeline elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest;
  2. teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil;
  3. teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil (artiklid, artiklite sarjad, raamatud jms);
  4. tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel;
  5. parim teadust ja tehnoloogiat populariseeriv teadlane, ajakirjanik, õpetaja vms;
  6. parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel.

Mullu pälvis konkursil Tiiu Silla nimelise elutööpreemia Eesti Geenivaramu juhataja Andres Metspalu. “Kui 1999. aastal alustasime Geenivaramu loomisega, oli vaja rahvast, teadlasi ja tervishoiutöötajaid veenda selle projekti olemuses ja väärtuses. Nii ma olengi rohkem kui 20 aastat kasutanud igat võimalust, et tutvustada geneetikat laiemalt kõigis meediakanalites, koolides, konverentsidel jne. Oli väga meeldiv üllatus, et seda tööd oli märgatud ning tunnustati möödunud aastal Tiiu Silla nimelise elutööpreemiaga,” ütles Metspalu.

Kõigil konkursil tunnustuse saanutel on õigus kasutada „Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija” märki. Kvaliteeti ja usaldust väljendav märk on loodud selleks, et head teaduse tutvustajad ja nende töö senisest rohkem silma paistaks.

Ettepanekute esitamise tähtaeg on 15. september 2023. Konkursil osalemiseks palume esitada nii kandidaadi või tegevuse mõju kirjelduse kui ka kandidaadi või kollektiivi juhi elulookirjelduse. Samuti tuleb esitada kaks allkirjastatud soovituskirja ja täidetud osalusvorm. Dokumendid tuleb esitada Eesti Teadusagentuuri konkursside lehel.

Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga ning seda rahastab Haridus- ja Teadusministeerium. Osalemistingimuste kohta saab lähemalt lugeda teadusagentuuri veebilehelt. 

Teaduse populariseerimise auhinnad antakse üle teaduskommunikatsiooni konverentsil, mis toimub 14. novembril 2023 Tallinnas.

Raivo Uibo

Teaduse elutööpreemia pälvinud Raivo Uibo: peame hoidma arste, kes hakkavad liigse pinge tõttu väsima

"March Meeting 2023" korraldajad

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts pälvis aasta konverentsiteo tiitli

Helen Zirnask

Meditsiiniteaduste valdkonna aasta õppejõud on Helen Zirnask