Erakogu

Tervise- ja tööminister tutvus meditsiiniteaduste valdkonnaga

Möödunud esmaspäeval kohtus meditsiiniteaduste valdkonna dekanaat uue tervise- ja tööminister Peep Petersoniga, kellele tutvustati valdkonna töid ja tegemisi ning peeti ka tulevikuplaane.

Ministrile räägiti lähemalt tänavusest vastuvõtust, probleemidest teaduse rahastamisel, siia tulnud Ukraina arstide kvalifiktsioonikontrollist, praktikasüsteemi korraldusest ja residentuurist. Meditsiiniteaduste valdkonna dekaani Margus Lemberi sõnutsi möödus kohtumine hästi ning ministeeriumi poolt anti lootust ka pooleliolevate töölõikude lõpetamiseks.

Kohtumisel arutati kolmandatest riikidest pärit arstide hindamise kitsaskohti. „Kolmandatest riikidest tulevate arstide praktika ja eksamikorraldus vajab ühiselt läbivaatamist ja muutmist, senisest suurema rolli peab võtma Terviseamet, selle jaoks on vaja kokku kutsuda vastav töörühm,“ ütles dekaan.

Programm "Arstid tagasi tervishoidu" pidi ministeeriumi rahastusega algama juba kevadel, ent praeguseni ei ole finantseerimist tagavat lepingut sõlmitud. "Selle programmi kaudu on üle 70 arsti saanud Terviseameti registrisse. Ülikoolis on ootel 18 inimest, kes oleksid huvitatud praktika ja eksami sooritamisest," rääkis Margus Lember.

Samuti võeti jutuks tervishoiutöötajate vajaduse kaardistamine, mida varasemalt juhtis professor Raul-Allan Kiivet. Dekaani sõnul on tööd jätkamas peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut. Arstide järelkasvu hindamine vajaks riigipoolset tellimust ning eriarstide vajadust peaks üle vaatama iga 3–5 aasta tagant.

Proviisoriõppe tulevik vajab lähiajal põhjalikku arutelu, kuidas õpet korraldada, milline on tegelik tööjõuvajadus ja kui atraktiivne on see eriala noortele.

Endiselt on suureks probleemiks arstiteaduse rahastamine Eestis, ministeeriumi juures tööle asunud teaduse, arenduse ja innovatsiooninõukogu on soikunud, teaduse ministeeriumipoolset rahastussüsteemi ei ole käivitatud.

Kohtumisest võtsid lisaks ministrile ja dekaanile osa õppeprodekaan Anti Kalda, arendusprodekaan Jarek Mäestu, residentuuriprodekaan Urmas Lepner ning nõunikud Maris Jesse ja Laila Talunik.

Peep Peterson töötab Eesti Vabariigi tervise- ja tööministrina alates 18. juulist 2022. Peep Peterson oli 2013–2019. aastal Eesti Haigekassa nõukogu aseesimees, 2013–2022. aastal Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees ning 2013–2022. aastal Eesti Töötukassa nõukogu esimees

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna uued prodekaanid

Kes kuuluvad meditsiiniteaduste valdkonna dekaani meeskonda uuel ametiajal?

Külli Kingo

Meditsiiniteaduste valdkonna dekaaniks valiti professor Külli Kingo