Jana Jaal: uued immuunravimid onkoloogias vajavad uut käsitlust

Tänavu juba kolmandat korda toimuv onkoloogiakonverents keskendub seekord immuunsüsteemile. Dr Jana Jaal selgitab, et uute efektiivsete ravimitega kaasnevad ka uued kõrvaltoimed, mis vajavad teistsugust käsitlust.  

Kui varasemad konverentsid võtsid fookusesse noored või eakad vähihaiged, siis tänavu on keskseks teemaks valitud immuunsüsteem. „Immuunsüsteem sai võetud fookusesse, sest tegemist on täiesti uue ravisuunaga onkoloogias, mis väga oluliselt erineb sihtmärkravidest ja tsütotoksilistest raviviisidest nagu kiiritusravi või keemiaravi,“ selgitab dr Jana Jaal Eesti kliiniliste onkoloogide seltsist.

„Uued immuunravimid on efektiivsed, kuid tekitavad tavaravimitega võrreldes hoopis teistsugused kõrvaltoimed. Raskeid immuunravist tingitud kõrvaltoimeid esineb võrreldes keemiaraviga küll tunduvalt vähem, kuid kui neid õigel ajal ära ei tunne,  võib kõrvaltoime olla ka eluohtlik. Samuti erineb uute kõrvaltoimete ravi senisest praktikast, mida oleme kasutanud teiste ravimite puhul. Seetõttu on oluline, et ka teiste erialade arstid – nii perearstid, EMO arstid kui ka kõik teised kohalike haiglate arstid oleksid antud teemaga kursis“, selgitab dr Jaal.

Lisaks eeltoodule käsitletakse muid huvitavaid teemasid nagu onkoloogiliste patsientide immuniseerimine, paraneoplastilised sündroomid ning räägitakse ka toidulisandite toimest immuunsüsteemile. 

Konverentsi korraldavad Tartu ülikooli hematoloogia-onkoloogia kliinik, Eesti kliiniliste onkoloogide selts ja Eesti immunoloogide ja allergoloogide selts koostöös Celsius Healthcare’iga.

Konverents  „Immuunsüsteem ja vähk“ toimub 18. mail Tartus, Dorpati konverentsikeskuses.

Vaata kava ja registreeru med24.ee lehel.

Lisainfo:
Jana Jaal
TÜ hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhataja
731 9821
jana.jaal@ut.ee