Andres Tennus

Margus Lember: Hea arst ravib haigust, suurepärane arst ravib haiget, kel on see haigus

Avaldame meditsiiniteaduste valdkonna dekaani Margus Lemberi peetud kõne 2023. aasta meditsiiniteaduste valdkonna lõpuaktusel.

Austatud rektor, kallid lõpetajad, õppejõud, külalised!

Tänasel aktusel  saavad ülikoolidiplomi 208 lõpetajat: neist 144 arstiteaduse, 25 hambaarstiteaduse ja 18 proviisori integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppekava tudengit. Samuti lõpetab 12 rahvatervishoiu ja 9 õenduse magistriõppekava üliõpilast.

Sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi aktusel saavad lõputunnistuse 109 lõpetajat: kehalise kasvatuse ja spordi erialal 36 bakalaureuse- ja 15 magistritudengit. Füsioteraapia erialal on 41 bakalaureuse- ja 17 magistriõppe lõpetajat.

Seega on lõpetajate koguarv tänavu 317.

Õnnitlen kõiki lõpetajaid suure saavutus eest- olete jõudnud ülikooli diplomini! See on nõudnud pühendumist ja suurt tööd! Teie õpinguaega on jäänud märgistama Covid-19 pandeemia, mis on nõudnud kohanemist ka muutustega õppetöös. Paljud arstitudengid panustasid ka vahetult abivajajaid aidates, aitäh selle eest!

Ilmselt olete märganud, et tänane maailm ei ole sama mis eilne, ja võin kinnitada, et homne pole sama mis tänane. Ühiskonnas edukalt hakkamasaamiseks omab tähtsust teie haridus, teadmised, oskused ning valmisolek pidevaks õppimiseks. Loodan, et ülikool on siin teile toeks olnud. Aga nagu teate, valmis retsepte tuleviku tarvis ei ole. Mida ikkagi tähendab elada maailmas, kus meist mitte kaugel toimub täiemahuline sõda? Ajaloo tundjad teavad, et idanaabri selline käitumismuster oma naabrite suhtes on kestnud juba sajandeid. Meie oma ühiskonna üha suurenev polariseeritus, kus omaenda tõe kõrval ei kannatata teisi? Mis on tõene ja mida saab uskuda? Kuidas oleme valmis tehisintellekti tulekuks? Ülikoolilõpetajate ja haritlastena peaksid need ja paljud teised küsimused teile olulised olema, just teist, head lõpetajad, peavad saama ühiskonna suunanäitajad ja seisukohtade kujundajad. Ja seda lisaks oma erialalisele tööle.

Mul oli au ja rõõm pidada dekaanina teile 6 aastat tagasi õppeaasta avaaktuse kõne. Need, kes käsitletut ei mäleta, neile teen kohe väikese tagasivaate koos hinnanguga, kuidas asjad läinud on.

Esmalt kiitsin teid, kui tublid olete olnud ja läbinud tiheda sõela sisseastumisel ja lubasin, et õppimine saab olema raske. Jõululaupäeval talviseks sessiooniks valmistuma hakkamine ei garanteeri üldjuhul edukust. Ka mardipäeval alustanule võib mihklipäev enne õiget aega kätte jõuda. Loodan, et meie õppejõud on nimetatud lubaduse täitnud.

Lubasin, et olete alustamas oma elu parimaid aastaid! Kindlasti oli see nii! Aga kindlasti kuulete seda ka residentuuri astudes ja lõpetades, oma 30., 40.,  ja hilisematelgi sünnipäevadel.

Soovitasin harjutada iseseisvat elu ja järk-järgult eemalduda garanteeritud koduteenustelt, nagu näiteks alati täidetud külmkapp! Siinkohal siiras tänu teie perekondadele, kes on teile õppimisvõimalused taganud ja teid toetanud teie õpingutes, kaasa elanud teie õnnestumistele ja ka tumedamatele hetkedele. Aitäh!

Alatine soovitus sõbrasuhete loomiseks ning sotsiaalse kapitali kogumiseks on vajalik ka stuudiumi järgselt.

Kõnelesin ka Harvadi professor Roy Ziegelsteini personoomika käsitlusest:

Baasteadustes käsitletav koos kaasaegsete oomikatega, genoomika, proteoomika ja metaboloomikaga on oluline. Nendes valdkondades saavutatu annab meditsiinis üha enam võimalusi personaalselt töötavateks ja täpselt sihitud ravivõimalusteks. Aga oomikad üksi  ei taga  seda, mis meditsiin on ja miks meditsiin on: arst peab tundma oma patsienti kui inimest, tema eesmärke, lootusi, hirme, psühholoogilist seisundit, toetusvõrgustikku ja perekonda, võimalikke ravibarjääre - tundma patsienti kui isiksust, persooni- sellest ka personoomika. Hea arst ravib haigust, suurepärane arst ravib haiget, kel on see haigus.

Kallid lõpetajad, soovin, et tunnete siirast rõõmu oma saavutuste üle ja astute enesekindlalt tööle oma valitud erialal hambaarsti, proviisori, rahvatervishoiu või õeteaduse spetsialistina. Või arstina, kel tõsi küll, on pea pool kooliteed veel ees residendina- soovin teile jõudu sisseastumisekeksamiteks. Need, kes tulevad doktoriõppesse, jätkavad samuti ülikooli liikmeskonnas veel aastaid ja osa teist- õppejõududena päris pikka aega.

Tänan ka kõiki õppejõude, kes teid õpetasid ning teie õpingutes toeks olid.

Ja nüüd ka midagi neile, kes ootavad infot Tallinki laevapiletite kohta: võtke ikka edasi-tagasipilet palun!

Soovin veelkord kõigile palju õnne!

Infotund: arstiteaduse õppekava praktiliste arstlike oskuste lõpueksam

21. mail kell 13–16 toimub Schmidti keskuses (ruumis 0088/0089) arstiteaduse õppekava praktiliste arstlike oskuste lõpueksami infotund

Doktoriõppe vabad kohad

Kuulutame välja vaba doktoriõppekoha doktoriõppe kolmandal aastal (vana õppekava).
mees loeb dokumenti

Uuest õppeaastast muutuvad tasuta õppimise tingimused