Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekaan professor Margus Lember külastas 27. ja 28. novembril Kaunases asuvat Leedu Terviseteaduste Ülikooli, kus ta kohtus ülikooli ja ülikoolihaigla juhtkonnaga ning pidas meditsiinihariduse konverentsil ettekande.
Kohtumisel Leedu Terviseteaduste Ülikooli esindajatega, sealhulgas rektor Remigijus Žaliūnasega arutati nii Eesti kui ka Leedu meditsiinihariduse, -teaduse ja kliiniliste baasidega seonduvaid teemasid. Muu hulgas räägiti välisüliõpilastest ning residentuurikorraldusest, mis on sarnaselt Eestile ka Leedus käimasolevate muudatuste tõttu päevakajaline teema. Mõlema ülikooli soov oli omavahelisi sidemeid tihendada, sealhulgas esmalt arendada praktikatudengite vahetust.
Kohtumisel haigla juhi professor Renaldas Jurkevičiusega, kes on ka ülikooli kliinilise meditsiini prorektor, tutvustati vastastikku kliinikute struktuuri ja juhtimispõhimõtteid ning akadeemilise tegevuse ja ravitöö ühitamist. Muu hulgas selgus, et elektroonilise haigusloona on Kaunases kasutusel Eestist ostetud EHL.
Leedu kolleegid tutvustasid oma simulatsioonikeskuse kontseptsiooni ja probleemipõhise õppe juurutamist. „Kaunase kolleegid on välja arendanud simulatsioonikeskuse, mida püüavad rakendada üliõpilaste iseseisva õppe toetamiseks. See on pidevalt avatud ning üliõpilastel on kohustus teatud oskusi õppida ja õpitut näidata, salvestades oma tööd simulatsioonikeskuses. Nende kogemus väärib lähemat tutvumist,“ kirjeldas dekaan avatud suhtumist ideesse, mille üle võib arutada ka kliinilise meditsiini instituudi simulatsioonikeskuse avamisel.
„Suure välisgrandi toel on seal teise ja kolmanda kursuse arstiüliõpilaste jaoks rakendatud probleemipõhine õpe – sedagi kogemust oleks vaja lähemalt analüüsida. Lühikese ajaga on Kaunases asutud üpris suures mahus pakkuma ka ingliskeelset arstiõpet,“ lisas Lember.
Meditsiinihariduse konverentsil pidas Lember ettekande „Developments and Challenges of Medical Education in Estonia“, kus ta tutvustas Tartu Ülikooli ja meditsiiniteaduste valdkonda ning rääkis Eesti tervishoiusüsteemi ja meditsiiniõppega seotud reformidest ja keerdküsimustest. Samuti kõneles ta ülesannetest, mis seisavad Tartu Ülikooli ees täienduskoolituse ning välismaalt tulevate arstide pädevuse hindamise ja neile koolituse pakkumise vallas.