Triin Kaldur kaitseb doktoritööd „Effect of acute heat exposure and heat acclimation on arterial stiffness, oxidative stress and inflammation in healthy young men“

13. septembril kell 12.00 kaitseb Triin Kaldur doktoritööd „Effect of acute heat exposure and heat acclimation on arterial stiffness, oxidative stress and inflammation in healthy young men“ (Akuutse kuumastressi ja kuumas keskkonnas aklimatiseerumise mõju arterite jäikusele, oksüdatiivsele stressile ning põletikule tervetel noortel meestel).

Juhendajad: 
kaasprofessor Eve Unt, Tartu Ülikool
professor Jaak Kals, Tartu Ülikool

Oponent: 
kaasprofessor Renata Žumbakytė-Šermukšnienė, Leedu Terviseteaduste Ülikool

Kokkuvõte
Kuum keskkond on oluline tegur, mis suurendab südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise riski ja suremust. Tugev kehaline koormus kõrge temperatuuriga keskkonnas koormab inimese füsioloogilisi süsteeme, vähendab vastupidavuslikku töövõimet ning suurendab kuumarabanduse riski. Aklimatiseerumisel kuumas keskkonnas käivituvad organismis füsioloogilised kohanemisprotsessid, mille tulemusena paraneb kuumastressi taluvus, väheneb terviserisk ja suureneb vastupidavuslik töövõime. Seetõttu on aklimatiseerumisel oluline roll nii spordis kui ka militaarses sfääris.

Arterite jäikuse suurenemine on üks indikaatoreid, mis annab varakult märku kardiovaskulaarse süsteemi talitluse häirumisest. Arterite jäikus iseloomustab arterite laienemisvõimet vererõhu mõjul. See peegeldab kardiovaskulaarse süsteemi seisundit ning selle süsteemi kohanemist erinevate keskkondlike teguritega. Tugev kehaline koormus kõrge temperatuuriga keskkonnas võib suurendada arterite jäikust seoses põletikuliste protsesside intensiivsuse ja oksüdatiivse stressi taseme tõusuga. Seni on väga vähe uuringuid, mis käsitleksid akuutse kuumastressi ja kuumas keskkonnas aklimatiseerumise mõju arterite jäikusele ning oksüdatiivse stressi ja põletiku markeritele.

Doktoritöö näitab, et akuutne passiivne kuumastress suurendab arterite jäikust ja tõstab põletikumarkeri IL-6 taset, kuid ei mõjuta oksüdatiivse stressi markereid noortel meestel. Seevastu 10-päevasel aklimatiseerumisel kõrge temperatuuriga keskkonnas on arterite jäikust vähendav efekt. Aklimatiseerumisel olulisi seoseid arterite jäikuse muutuse ulatuse, treenituse taseme ja vastupidavusliku töövõime paranemise vahel ei esine. 10-päevane aklimatiseerumine kutsub esile soodsaid muutusi oksüdatiivse stressi ja  põletikumarkerite tasemes suutlikkuseni sooritatud vastupidavustööl kuumas keskkonnas.

Doktoritöö tulemused aitavad paremini mõista aklimatiseerumise tähtsust kardiovaskulaarse riski vähendamisel raskel kehalisel tööl kõrge temperatuuriga kuumas keskkonnas.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!