10.–11. oktoobril tähistatakse Tartu Ülikooli 392. arstiteaduskonna aastapäeva. Teemakonverents kannab tänavu pealkirja „Molekulist rahvaterviseni“, millega tähistatakse Biomeedikumi 25. ja Siirdemeditsiini keskuse 10. aastapäeva.
11. oktoobri teemakonverentsi avab meditsiiniajaloo nooremlektor Ken Kallingu loeng Biomeedikumi loomisest. Kalling sõnas, et juba 19. sajandi lõpus tõdeti, et vana anatoomikum, kus arste õpetati, ei vasta enam selleks ajaks kujunenud nõuetele. Nii 1970ndatel kui 1990ndatel valmisid ka projektid, millega siiski hoone ehituseni ei jõutud.
Juba taasiseseisvunud Eestis valminud Biomeedikumi projekteerimist, ehitamist ja sisustamist finantseeriti „Eesti Tervishoiuprojekti“ raames Maailmapanga laenust ja riigieelarvest. Kalling sõnas, et Biomeedikumi ehituse finantseerimine oli pangale harukordne, sest Ida-Euroopa paarikümnes tervishoiuprojektis oli seni toetatud ainult esmatasandi arstiabi. „Et selline projekt läbi läks, oli kasu argumendist, et kõik Eesti arstid õpivad ühes kohas ja kui õppe kvaliteeti tõsta, tõuseb kogu tervishoiu kvaliteet. Biomeedikum avati 1. septembril 1999. Toonane Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo ütles avamisel, et iga eestlane osales uue hoone valmimises 200 krooniga,“ ütles Kalling.
Üle 272 miljoni krooni maksma läinud 13 500 ruutmeetrise pindalaga Biomeedikum koondas üle 30 õppetooli ja uurimisgrupi. Hoones said endale koha ka ravimiamet, kohtuarstlik ekspertiisibüroo, TÜ Kliinikumi kliinilise lahangu osakond ja katseloomade ruum. Samuti osteti üle 50 miljoni krooni eest kaasaegset teadusaparatuuri.
Meditsiiniteaduste valdkonna dekaan Külli Kingo ütles, et Biomeedikumil on fundamentaalne roll Eesti tervishoiusüsteemis ja meditsiiniteadustes, sest just siin alustavad tudengid oma karjääri teaduses ja meditsiinis. „Suur osa valdkonnas tehtavast teadustööst on seotud just Biomeedikumi instituutidega. Biomeedikumis on head õppe- ja töötingimused anatoomias, biokeemias, füsioloogias, mikrobioloogias ja farmakoloogias.“
Samuti keskendub konverents juba 10 aastat tegutsenud siirdemeditsiinikeskusele. „Keskuse all tegutsev kõrgtasemeline katseloomakeskus on loonud uue taseme terviseuuringutes ja arstiteaduses. Siirdemeditsiinikeskus on varustatud tipptasemel teadusaparatuuriga, mis võimaldab läbi viia täpseid ja põhjalikke uuringuid.“
Neljapäeval, 10. oktoobril toimub Biomeedikumis teaduskonverents, kus valdkonna teadurid, õppejõud, doktorandid ja üliõpilased tutvustavad viimase aasta teadusuuringute tulemusi. Lisaks leiab aset ka postersessioon ja välkkõned. Kahepäevane konverents on traditsiooniline kohtumispaik valdkonnaga seotud inimestele. Aastapäeval antakse välja meditsiiniteaduste valdkonna kõrgeim autasu, arstiteaduskonna medal, ning autasustatakse teaduskonverentsi parimaid ja jagatakse stipendiume.
Tuvu arstiteaduskonna aastapäeva programmiga
SIIN.