Andres Tennus

Esmakursuslane Polina Tipakova: Minu eesmärk on muuta see maailm paremaks paigaks ja arsti eriala sobib selleks suurepäraselt

Avaldame täismahus arstiteaduse esmakursuslase Polina Tipakova 2022/2023. õppeaasta avatervitusel peetud kõne.

Tere päevast, kallid esmakursuslased, õppejõud ja dekanaadi liikmed! Minu nimi on Polina Tipakova, olen Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 1. kursuse üliõpilane ja mul on hea meel tervitada teid sellisel pidulikul ja märgilisel üritusel.

Selle tähtsa sündmuseni oleme kõik juba läbinud raske tee, mis oli igaühe jaoks eriline, kuid meie saatused on kohtunud siin ja praegu. Minu arvates on see tõeliselt hämmastav, sest absoluutselt iga inimene siin on indiviid, oma ajalooga ja nüüd me oleme kõik siin, meist igaühe elus uue etapi alguses.

Lõpetasin Narva Keeltelütseumi kuldmedaliga ning eelmisel õppeaastal õppisin eriti hoolsalt keemiat, füüsikat ja eesti keelt, et kõik sisseastumiskatsed läbida. Kõige keerulisem oli see, et varem mainitud niigi üsna keeruliste ainete mõistmisest ei piisanud vene keeles, neid oli vaja ka eesti keeles omandada. Eriti aitas mind selles Tartu Ülikooli meeskonna korraldatud keemia- ja füüsikakursus gümnaasiumiõpilastele. Istusin kodus, lugesin materjale, püüdsin neist kahes keeles aru saada ja ei osanud isegi ette kujutada, et väga varsti, just 29. augustil, ma siin seisan.

Olen uskumatult õnnelik ja uhke, et olen nüüd arstiteaduskonna tudeng, sest olen seda terve oma täiskasvanuea soovinud ja selle nimel töötanud. Esimest korda mõtlesin tõsiselt arstiks saamise peale, kui lugesin Bulgakovi teost "Noore arsti märkmed". Lugu hämmastas mind täielikult. See õpetas mulle, et kui seisan silmitsi valikuga, kas teha seda, mida süda käsib, või mida mu mõistus käsib teha, siis pean valima täiusliku tasakaalu. Minu eesmärk on muuta see maailm paremaks paigaks ja arsti eriala sobib selleks suurepäraselt. Olen valmis edasi liikumiseks,  arenemiseks ja kõigi oma emotsionaalsete ressursside andmiseks. Olen kindel, et Tartu ülikooli õhkkond ja õppimistingimused on isiklikuks, sotsiaalseks ja akadeemiliseks arenguks väga soodsad. Usun, et Tartu Ülikoolis saavad kõik vajadusel abi  ja õpetajad on alati valmis seletama teemat, mis on jäänud arusaamatuks. Mina usun, et kõik inimesed siin, nii õppejõud kui ka tudengid, on ühtne meeskond, mis on seotud  ühise eesmärgiga – aidata.

Minu jaoks ei ole arst inimene, kes teeb lihtsalt oma tööd. Arst on ühiskonna sulane, julge, rahulik, mõistlik inimene, kes toob igasuguse ohverduse elude päästmiseks.

Kallid esmakursuslased! Pidage alati meeles, kui võimekad ja vastupidavad te olete. Pidage alati meeles, kui palju olete juba edukalt ületanud ja ärge kunagi kahelge oma võimetes. Teie potentsiaal on uskumatult tohutu ja ma arvan, et on aeg näidata seda maksimaalselt ja näidata kõigile, ja mis kõige tähtsam, iseendale, milleks te võimelised olete.

Teil on oma eesmärkide saavutamiseks kõik, mida vaja, seega  võidelge edasi. Ärge andke alla ja minge lõpuni, võidelge selle eest, millesse usute ja selle eest, mida armastate. Elu ei muutu kunagi lihtsamaks, kuid me saame tugevamaks.

Alati satub teele  palju raskusi, pettumust, vastumeelsust, ükskõiksust, pisaraid, viha. Rasketel hetkedel  hingake sügavalt sisse ja välja, lülitage pea välja ja tehke seda, mida peate tegema. Olukordi, mis püüavad teid rajalt kõrvale viia, on palju, kuid pidage meeles, mille nimel te seda kõike teete. Kujutage ette seda rõõmu ja uhkust, mida te tunnete, kui saate oma diplomi. Selle edu tunde taustal tunduvad kõik teie praegused probleemid tühipaljana, nii et ärge kaotage ennast, ärge kartke ega säästke oma emotsionaalseid ressursse kirgliku eesmärgi saavutamiseks, sest pühendumine oma lemmiktööle viib alati edule.

Meditsiini tulevik ja arendamine on meie kätes! Et ei kustuks kunagi tuli meie sees!

Olge enda vastu lahke, olge lahke kõigi teie ümber olevate vastu. Ärge muretsege selle pärast, mida te kontrollida ei saa, vaid keskenduge sellele, mida saate juhtida – oma mõtetele ja tegudele, suhtumisele, eesmärkidele, isiklikele piiridele ja oma ajale.

Pidage meeles, et õppimisel on oluline püsivus, mitte intensiivsus, sest sellele järgneb emotsionaalne kurnatus. Jaotage oma koormust targalt ja hoolitsege oma vaimse tervise eest.

Kõik, mida ma eespool ütlesin, on väga raske teostada. Alla anda on alati palju lihtsam. Aga me oleme tugevad. Usun, et absoluutselt iga inimene siin on jõu, enesekindluse, sihikindluse, stabiilsuse ja edu kehastus.

Ärge olge ükskõiksed ja laske raskustel end innustada, et nendega toime tulla

Kindlasti teate, et meie tulevaste erialade omandamine nõuab palju energiat, aega, jõudu ja ohvreid. Teadke ka, et see on kindlasti seda väärt, sest teadmised ja arenguvõimalused, mis meile õppimise käigus avanevad, on uskumatult väärtuslikud.

Edu meile!

Tudeng loengus

Üliõpilaste teadustööde riiklikule konkursile oodatakse lõputöid

Meditsiiniteaduste valdkonna õppeaasta avaaktus ülikooli peahoone aulas