Autor:
Andres Tennus

Professor Reet Mändar: Hea sõna ja sõbralik suhtlemine on patsiendi jaoks sama väärtuslikud kui ravimiretsept

Avaldame mikrobioloogia õppejõu Reet Mändari 2022/2023. õppeaasta avaaktusel peetud kõne täismahus.

Lugupeetud dekaan, austatud kolleegid, head üliõpilased, kallid esmakursuslased!

Mul on palutud teid tervitada arstiteaduse õppejõudude nimel. Paljude toredate sisseastujatega oli mul võimalus kohtuda juba vestlusel. Kes mind veel ei tunne, siis olen mikrobioloogia õppejõud Reet Mändar.

Te olete astumas põnevasse ajajärku oma elus ja põnevasse maailma nimega meditsiin. Nii mitmedki teist soovisid juba lapsena arstiks, hambaarstiks või apteekriks saada, teistele võis see mõte tulla hiljuti. Mõnele oli eeskujuks Dr. House või apteeker Melchior, teistele isa või ema. Aga teil kõigil on motivatsioon olnud väga kõrge, et läbida sisseastumiskatsete kadalipp.

Meedikuks saamise teekonna esimesed aastad veedate enamasti siinsamas Biomeedikumis. Te õpite põhjalikult, kuidas inimene seestpoolt välja näeb, kuidas tema elundid toimivad ja kuidas kujunevad ühes või teises kohas haigusprotsessid. Õigele ravile peab eelnema õige diagnoos ja see eeldab arsti põhjalikku arusaamist haigusprotsessi olemusest.

Samas ei tohi unustada, et arsti töö ei ole ravida mitte ainult seda ühte haigeksjäänud kohta, vaid inimest tervikuna. Hea sõna ja sõbralik suhtlemine on patsiendi jaoks sama väärtuslikud kui ravimiretsept.

Väga oluline on ka meeles pidada, et juba tekkinud haiguste ravimine on tagajärgedega võitlemine, kuid arsti töös on vähemalt sama oluliseks töölõiguks haiguste ennetamine. See hõlmab näiteks vaktsineerimist ja skriiningprogramme, aga ka patsiendi nõustamist ja harimist.

Kõigi nende tegevuste juures on hindamatu väärtusega ülikoolist saadavad teadmised. Teid ootavad särasilmsed oma eriala entusiastidest õppejõud, et aidata teil kasvada headeks spetsialistideks. Nad räägivad teile, et närviimpulsid liiguvad kehas kiirusega 100 m/s, et inimese kõige kaalukam organ on nahk ja et inimese eluea pikkus on tihedalt seotud mitte ainult tema geenide ja eluviisidega, vaid ka tema kõhubakteritega.

Sellel teekonnal võivad teid tabada ka mõned tagasilöögid. Vahel tundub õpitava info maht liiga suur või leiate end olukorrast, kus mõnda patsienti pole võimalik aidata. Aga meditsiiniteadus areneb kiiresti ja koos sellega avarduvad ka patsientide abistamise võimalused. Ja mis veelgi toredam – teil on endal võimalik meditsiiniteaduse arengule kaasa aidata. Uuriva vaimuga tudengid on alati oodatud nii prekliinilise kui kliinilise kallakuga teadusrühmadesse. Seal kaovad vahed õpetajate ja õppurite vahel ning tekib sünergia, millest saab sündida midagi uut.

Kuigi meditsiiniõpingud võtavad suure osa teie asjast, tahan teile meenutada, et lisaks meditsiinile õpetatakse Tartu Ülikoolis palju muud põnevat, hoopis muudes valdkondades, legendaarsete õppejõudude käe all. Universitas tähendab kõiksust – püüdke ka sellest oma õppetöö kõrval veidi osa saada.

Soovin teile palju edu õpingutes, palju toredaid uusi sõpru ja jätkuvat soovi inimesi aidata.

Doktoriõppe vabad kohad

Kuulutame välja vaba doktoriõppekoha doktoriõppe kolmandal aastal (vana õppekava).
Tartu Ülikooli üliõpilased Polina Tipakova ja Kirill Nitsenko. 

Narvast Tartusse ülikooli – põnev ja üllatusterohke seiklus