Autor:
Erakogu

Tartu teadlastel valmis naiste ja meeste intiimtervist hindav kodutest

Intiimpiirkonna tervis on oluline osa kogu keha tervikust. Nii on Tartu teadlased arendanud välja mikrobioomi testi InvisibleMi, millega saab sugutraktis elavaid baktereid ja intiimtervise seisukorda hinnata kodust lahkumata. Esimene omataoline test Eestis on individuaalseks kasutamiseks nii naistele kui meestele, aga ka rasedust planeeritavatele ja viljatusravi läbivatele paaridele.

Tartu Ülikooli ja Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse teadlased võtsid mikroobitesti loomisel aluseks viimaste aastate uuringud naiste ja meeste sugutraktis elavatest mikroobidest. Kolme naisteadlast – Merli Saaret, Karita Särekannu ja Kadi Tilka – ühendavat uurimisgruppi ajendas patsiendi jaoks mugavat testi looma soov rakendada teadustöö tulemusi naiste tervise hüvanguks. Tänaseks on testi arendatud ka meeste suunal.

Terviklik ülevaade

Teadlased tõdevad, et tupe mikrofloora uurimine ei ole uus avastus ja suure tõenäosusega on enamus günekoloogi vastuvõtul käinud naisi mingit tüüpi tupe mikrofloora hindamise testiga kokku puutunud.

Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi reproduktiivmeditsiini teaduri, mikrobioomi uuringute eestvedaja Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuses Merli Saare sõnul annavad taolised uuringud aga hinnangu vaid konkreetse mikroobi olemasolule või puudumisele, mistõttu võib laiem pilt ehk teised haigusseisundid jääda tuvastamata. „Seevastu on mikrobioomi ehk kogu mikroobi koosluse DNA analüüsi, nagu seda on InvisibleMi, eelis selle võimalus hinnata korraga kõiki tupes olevaid mikroobe ja nende tasakaale,“ rääkis Saare.

Saare hinnangul aitab mikroorganismide koostise jälgimine ja mõistmine tuvastada võimalikke häireid bakterite tasakaalus, mis võivad viia erinevate günekoloogiliste haiguste või sümptomite kujunemiseni. Test tuvastab muu hulgas ka sugulisel teel levivate haigustekitajate DNAd nagu gonorröa, klamüüdia, ureaplasma või mükoplasma, mis vajavad järgnevat konsultatsiooni ja ravi planeerimist koos arstiga.

 Naistele, meestele ja paaridele

Naisteadlased soovitavad testi neile naistele, kellel on korduvad tupeinfektsioonid ja väikese vaagna- ja suguteede põletikulised haigused, korduvad raseduse katkemised, aga ka naistele, kes jõudnud menopausi.

InvisibleMi annab tagasisidet ka meeste seemnevedeliku tervise kohta. Teadusgruppi kuuluv Tartu Ülikooli arstiteaduse eriala üliõpilane Karita Särekannu tõdes, et mehed ei käi nii aktiivselt ja regulaarselt androloogi-uroloogi juures kui naised günekoloogi juures.

„Tegime meeste jaoks elu lihtsamaks, sest koju tellitava testiga saavad nad oma seemnevedeliku mikroobikoostist  hinnata diskreetselt endale sobival ajal ja kohas. Mehed võiksid testimist vajada siis, kui sugutraktis on ebamäärased kaebused või kui partneril on korduvad ja ravile halvasti alluvad tupepõletikud. Oma intiimtervise hindamine näitab vastutustunnet enda ja paarilise seksuaaltervise eest,“ rõhutas Särekannu.

Mikroobidel on oluline roll ka paari viljakusnäitajate juures. Nimelt loovad hästi balansseeritud mikroobide koostis ja hulk nii naise tupes, emakas kui ka mehe seemnevedelikus eeldused edukaks raseduseks, sh viljatusravis. Särekannu kinnitusel on paari normaalne ja tasakaalus suguteede mikrobioom oluliseks osaks raseduse tekkeks ja arenguks: „Siinkohal võiksid mehed mõelda seemnevedelikus olevate mikroobide analüüsile, sest laste saamine on paari ühine vastutus.“

Kelli Solmelar-Duracz kaitseb doktoritööd „The molecular and cellular mechanisms of brain plasticity impairing factors”

27. augustil 2024 kell 15.00 kaitseb Kelli Solmelar-Duracz oma doktoritööd „The molecular and cellular mechanisms of brain plasticity impairing factors” („Aju plastilisust kahjustavate tegurite molekulaarsed ja rakulised mehhanismid”). 
Tartu Ülikooli inimesed [eel]arvamusfestivalil

Arvamusfestivalil lööb Tartu Ülikoolist kaasa üle 30 inimese

Marite Punapart kaitseb doktoritööd „Effects of Valproate and Liraglutide in Rodent Models of Wolfram Syndrome: Emphasis on Transcriptomic Changes in the Renin-Angiotensin-Aldosterone System“

30. septembril kaitseb Marite Punapart oma doktoritööd „Effects of Valproate and Liraglutide in Rodent Models of Wolfram Syndrome: Emphasis on Transcriptomic Changes in the Renin-Angiotensin-Aldosterone System“.