Autor:
Andero Kalju

Proviisor on oluline spetsialist patsiendi raviteekonnal

Tervishoiumaastikul on olnud pikaajaline puudus perearstidest ja teistest esmatasandi tervishoiu spetsialistidest, kelle poole tavaliselt patsient oma murega esimesena pöördub. Apteegis töötavad aga laiapõhjaliste teadmistega proviisorid, kes aitavad patsientidel ravimeid õigesti kasutada, õpetavad, kuidas kergemate terviseprobleemide korral end ise aidata, ning osutavad apteegis erinevaid teenuseid, mis võimaldavad haigusi  hinnata ja ennetada.

Apteegiteenused on pidevalt läbi aja arenenud. Proviisori eriala esimese aasta tudeng Kristjan Martin Malva lausus, 20. sajandi algul piirdusid teenused vaid ravimite valmistamise ja väljastamisega. Farmaatsia  areng on aga muutnud põhirõhku teistegi teenuste suhtes. "Nüüd on mitmetes üldapteekides üle Eesti privaatne nõustamisruum. Lisaks ravimialasele nõustamisele on  võimalik näiteks vaktsineerimine, kuiva silma test ja erinevate tervisenäitajate nagu veresuhkru ja vererõhu mõõtmine," selgitas Malva.

2019. aastal alustati pilootprojekti, mille eesmärk oli koostöös tervishoiuteenuse osutajatega pakkuda apteegis iseteenindusliku kioski vahendusel retseptiravimite pikendamise teenust, et vähendada perearstikeskuste ja EMO töökoormust. "Patsient, kes põeb mõnda kroonilist haigust, saab tänu sellele ravimeid kasutada järjepidevalt. Samuti on see heaks alternatiiviks olukordades, kus patsient on unustanud retsepti õigeaegselt pikendada, sest ravimid saab kätte ka töövälisel ajal," ütles proviisori eriala tudeng Emma Maria Metsandi. 2021. aasta seisuga pakkus sellist võimalust ligi 19 apteeki üle Eesti. 

Emma Maria Metsandi lisas, et samuti alustati samal aastal ravimite kasutamise hindamise teenust, mille eesmärk on viit või rohkem ravimeid võtvate patsientide nõustamine, et nad kasutaks ravimeid ohutult ning neist saadav kasu oleks maksimaalne. "Mitut erinevat ravimit korraga võttes on oluline jälgida nii kasutusjuhendeid kui teada kõrvalmõjude kohta, lisaks suurendada patsiendi teadlikkust ravimitest, mis parandab ravijärgimust. Raviskeemi hindamine ja patsiendist lähtuvalt kohandamine aitab tagada ravimpreparaatide õige manustamisviisi ning parandab ka patsiendi elukvaliteeti. Muidugi võiks ravimitest rääkida perearstki, kuid proviisoril on rohuteadusest laiemad teadmised ning ühtlasi oleks see hea viis perearsti koormuse vähendamiseks ning proviisori teadmiste sisuliseks rakendamiseks esmatasandi tervishoius," selgitas Metsandi. Selline teenus on kasutusel näiteks xnii Suurbritannias kui Hollandis juba mitu aastat.

Emma Maria Metsandi sõnas, et praegu on inimeste teadlikkus proviisori ravimi- ja üldistest meditsiinialastest teadmistest madal.  "Variante, kuidas päästa perearstide põud, on mitmeid, kuid kindlasti on oluline roll proviisoritel, kelle teadmisi tuleks kasutada otstarbekalt. Mõistagi ei ole perearstid ja proviisorid samad meditsiinitöötajad, kuid omavahelisel koostööl on võimalus parandada seni teatud puudujääkidega tervishoiusüsteemi," ütles ta.
 

#teadus
Tartu Ülikooli teadlaste uurimusest selgunud vähivastase immuunraviga seotud tegurid aitavad vastata nii mõnelegi kliinilises praktikas esile kerkinud küsimusele. Fotol uuringu autorid (vasakult) professor Jana Jaal, teaduslaborijuht Darja Lavõgina, laborant Helen Lust ja doktorant Marika Saar.

Tartu Ülikooli teadlased avastasid vähivastase immuunravi uued toimed

#teadus

Tartu Ülikooli onkoloogia professor Jana Jaal räägib inauguratsiooniloengul, kas vähki saab võita

Tartu Ülikooli onkoloogia professor Jana Jaal peab oma inauguratsiooniloengu „Kas vähki saab võita?“ neljapäeval, 27. aprillil 2023 kell 16.15 ülikooli aulas.
#teadus
Tartu Ülikooli teadusõhtu

VAATA FOTOSID! Ajuteadlikkuse nädal tõi Biomeedikumi teadusõhtule üle 300 huvilise