Tartu Ülikooli, Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Tervisekassa koostöös läbi viidud pilootprojekt näitas, et inimeste süstemaatiline kaasamine kopsuvähi sõeluuringusse perearstide poolt tagas väga kõrge 79-protsendise osalusmäära.
2022. aastal Tartu maakonnas läbiviidud kopsuvähi sõeluuringu pilootprojektis osales 74 perearstinimistut rohkem kui 137 000 patsiendiga. Perearstid ja -õed hindasid oma nimistu 55–74 aastaseid patsiente ja võtsid iga potentsiaalse uuritavaga eraldi ühendust. Need, kelle risk kopsuvähiks oli tõusnud, kutsuti osalema sõeluuringusse ja saadeti kompuuteruuringule.
Projekti üks läbiviijatest, Tartu Ülikooli torakaalkirurgia kaasprofessor Tanel Laisaar ütles, et pilootprojekti eesmärk oli hinnata suurenenud kopsuvähi riskiga inimeste süstemaatilise kaasamise tõhusust maakondlikul tasandil ning võrrelda erinevaid kriteeriume, mille alusel sõeluuringusse osalejaid valitakse. Riski hindamise üheks aluseks oli suitsetamine kui peamine kopsuvähi riskitegur. Pilootuuringusse kaasati need, kes olid suitsetanud vähemalt ühe paki päevas 20 aasta jooksul. Samuti kaasati uuringusse endised suitsetajad, kes olid suitsetamise lõpetanud vähem kui 15 aastat tagasi. Paralleelselt hinnati kopsuvähi mitmeid riskitegureid nagu patsiendi kaasuvad haigused, kopsuvähi esinemine perekonnas, kehamassiindeks ja haridustase arvesse võtva riskiskoori alusel.
Pilootuuringu esimesel aastal viidi läbi 3444 madaladoosilist kompuutertomograafilist uuringut ning diagnoositi kokku 30 kopsuvähki, neist 56 % esimeses ja teises staadiumis, mis on oluliselt kõrgem võrreldes tavapraktikaga. „Uuringus osalemisest keeldunuid oli vähe, vaid viis protsenti. Olulise lisandväärtusena diagnoositi ka mitmeid teisi kasvajaid ning muid haigusi, mis vajasid käsitlemist,“ lisas Laisaar.
Laisaar selgitas, et pilootprojektis kasutatud uudne lähenemine, kus perearstid ja õed kutsuvad inimesed sõeluuringusse, on tunduvalt tõhusam kui passiivsed meetodid, näiteks ainult kutsete saatmine. Uuring rõhutas ka personaalse kontakti olulisust tervishoius. „See lähenemine on praktikas hästi rakendatav ning seda saaks kasutada kopsuvähi sõeluuringu laiendamisel teistesse maakondadesse. Samuti võiks seda integreerida juba toimivatesse riiklikesse sõeluuringutesse, et tõhustada inimeste kaasamist.“
Efektiivne sõeluuringuprogramm aitab Laisaare sõnul oluliselt vähendada vähist tingitud suremust, mis on tähtis just kopsuvähi puhul, kuna sellel haigusel puuduvad varases staadiumis sümptomid ning hilises staadiumis avastatud kopsuvähi ravitulemused ei ole nii tõhusad. Pilootuuringust kirjutatud artikkel “Population-based systematic enrolment of individuals ensures high lung cancer screening uptake” avaldati ajakirjas Cancer Treatment and Research Communications 2025.