Milline oli meditsiiniteadlaste panus ülikooli ettevõtluslepingutesse 2019. aastal?

2019. aastal sõlmiti meditsiiniteaduste valdkonna töötajate poolt kuus ettevõtluslepingut, kogumahus 534 909 eurot.

Suurima panuse ettevõtluslepingute mahtu meditsiiniteaduste valdkonnas andsid katseloomakeskuse juhataja Mario Plaas, meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar ja inimese füsioloogia lektor Alar Veraksitš bio- ja siirdemeditsiini instituudist.

Mario Plaasi projekt „Lifelong treatment with GLP 1 receptor agonist in rat model of Wolfram syndrome“ tõi ülikooli 194 396 eurot. Rahastaja Eye Hope Foundation |VZW.

Professor Irja Lutsar sai Eesti Teadusagentuurilt RITA programmi raames projekti „Antibiootikumiresistentsuse levikuteed ja resistentsuse ohjamise võimalused” uurimiseks 158 015 eurot.

Värska Sanatoorium AS tellimusel täidab 83 020 euro suurust projekti „Värska kuurortravikeskuses tehtavate vesi-immersiooni ja teiste kurortoloogiliste protseduuride toimete uurimine“ inimese füsioloogia lektor Alar Veraksitš.

Keskkonnatervishoiu dotsent Hans Orru Terviseametiga sõlmitud riigihanke lepingu väärtus on 55 000 eurot, mille eest tegeleb Orru projektiga „Laste sünniregistri andmete võrdlusuuring kokkupuute kohta põlevkivisektori saastega Terviseametile“.

Nanomeditsiini professor Tambet Teesalu täidab välishanke projekti „RNAga seonduvate peptiidide identifitseerimine ja valideerimine“. Projekti maksumus on 39 900 eurot ja tellijaks Orion Corporation.

Füüsikalise farmaatsia dotsent ja farmaatsia vanemteadur Karin Kogermann täidab Interchemie Werken de Adelaar Eesti AS tellimusel projekti „In vitro dissolutsioonitestide läbiviimine – võrdlev uuring veterinaarias kasutatava geneerilise ja originaalravimpreparaadi vahel“. Projekti maksumus on 4578 eurot.

Ettevõtluslepingutena vaadeldakse nii äriühingutega sõlmitud teadus-arendus lepinguid kui ka avalikule sektorile osutatud teadus-arendus teenuste lepinguid. Tartu Ülikooli lepingute kogumaht oli 11,4 miljonit eurot. Ülikooli lepingute kogumahtu ei ole sisse arvestatud H2020 lepinguid, nii ka valdkonna lepingute kogumahtu.

Äriühingutega sõlmitud rakendusuuringud toovad ülikoolile lisatulu baasfinantseerimisel, kus sellised lepingud lähevad arvesse koefitsientiga 2.

Vaata kokkuvõtet ülikooli ettevõtluslepingutest „Miljon eurot lisatulu ettevõtluslepingutest 2019. aastal“ siseveebist.

Lisateave:
Aitel Käpp
Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht
aitel.kapp@ut.ee