U4Society võrgustiku aastakonverentsi raames kohtuti ka meditsiinivaldkonna esindajatega

U4Society võrgustik plaanib järgmisel aastal pöörata enam tähelepanu valdkondade vahelise koostöö edendamisele erinevate ülikoolide vahel. Ühiste koostöökohtade leidmiseks toimus ka mitu kohtumist meditsiiniteaduste valdkonna ja Groningeni Ülikooli teadlaste vahel.

U4 koostöövõrgustiku asutasid 2008. aastal neli ülikooli – Genti Ülikool, Uppsala Ülikool, Groningeni Ülikool ja Göttingeni Ülikool. Mullu liitus viienda liikmena võrgustikuga ka Tartu Ülikool ja võrgustik hakkas kandma nime U4Society.

Meditsiiniteaduste valdkonna arendusprodekaan Jarek Mäestu rääkis, et edasiste koostööplaanide tegemiseks kohtuti valdkonna tasemel Groningeni Ülikooliga esimest korda. „Vastavalt Groningeni delegatsiooni liikmete uurimisvaldkondadele viisime nad kokku meie valdkonna vastavate uurimisgruppidega. Peamiselt toimusid kohtumised mikrobioloogia, immunoloogia ja sisehaiguste teemal,“ selgitas Mäestu, lisades, et samuti arutati koostöökohti andmekogude, pildipanga ning kliiniliste uuringute keskuse suunal.

Mäestu sõnul nähti ühe võimaliku arenguplaanina koostöö arendamist üheksa raamprogrammi algatustes, kaasates vajadusel ka rohkemaid partnereid sõltuvalt konkreetsemast projektist. „Loomulikult tahaks loota, et sellest kohtumisest ning kontaktidest meie ja Groningeni teadlaste vahel võiks sündida perspektiivis mitmeid koostööprojekte ühiste uurimisküsimuste lahendamiseks,“ rääkis Mäestu.

TÜ arendusprorektor Erik Puura sõnul võimaldavad ühistegevused U4Society võrgustikku kuuluvate ja Euroopas väga hinnatud ülikoolidega tõhustada meie rahvusvahelist teaduskoostööd ja suurendada osalust teadus- ja arendustöö rahastusprogrammides, anda doktorantidele täiendavaid rahvusvahelisi kogemusi, suurendada üliõpilaste õpirännet ja akadeemiliste töötajate mobiilsust, saada kogemusi juhtide juhtimisoskuste arendamisel ning viia meie üliõpilasesindus kokku rahvusvaheliselt üliõpilastele oluliste teemadega. „Kahtlemata on selline koostöö nii meile kui meie partneritele igakülgselt arendav. Samas suudame omalt poolt pakkuda ka juhtivat kompetentsi näiteks uue andmeteadust ja tehisintellekti hõlmava teadusklastri väljaarendamisel ja juhtimisel,” selgitas Puura.  

Võrgustiku tegevus haarab kõiki teadusharusid ja haridusteemasid, rõhuasetus on magistri- ja doktoriõppel. Suurim koostöövaldkond on klastriteülene õpiränne, mis puudutab lisaks üliõpilastele ka doktorante ja teadustöötajaid. Võrgustiku ülikoolid pakuvad partneritele võimalusi osaleda suvekoolides, ühistes loengutes ja muudes põnevates tegemistes.

Lisateave:
Jarek Mäestu
Tartu Ülikooli spordibioloogia dotsent
5647 7236
jarek.maestu@ut.ee